Categories: Новини

Без вентиляторів і шуму: як вчені борються з перегрівом електроніки по-новому

Дослідники зі Школи інженерії та прикладних наук Університету Вірджинії розробили технологію швидкого охолодження компонентів гаджетів за допомогою кристалів.

Компоненти, такі як, наприклад, процесори  у комп’ютерах, акумулятори в електромобілях, різні чипи, під час роботи на повну потужність серйозно нагріваються. Їхнє компактне розміщення у вузькому просторі сприяє накопиченню тепла, якому необхідний час щоб розсіятись.

Зазвичай розсіювання тепла прискорюють за допомогою вентиляторів або систем рідинного охолодження. Однак всі ці варіанти потребують додаткового місця та споживають електроенергію. У новій розробці американські дослідники вирішили використати кристал гексогонального нітриду бору, який перетворює тепло на спрямовані хвилі, що розповсюджуються із більшою швидкістю.

У більшості матеріалів перенос тепла відбувається за рахунок коливань атомів, які називають фононами. Фонони зіштовхуються один з одним і здійснюють передачу енергії. Однак швидкість енергії, що проходить через подібні матеріали, зазвичай занадто повільна. Через це тепло може накопичуватись і призводити до перегріву електронних компонентів.

Натомість розробники вирішили використати механізм кристалу гексогонального нітриду бору, відомий як гіперболічні фононні поляритонні моди. Це особливий тип коливань у кристалі у формі електромагнітних хвиль.

Це забезпечує значно швидше відведення тепла, ніж традиційні технології його розсіювання, адже енергія у вигляді випромінення поширюється із набагато вищою початковою швидкістю.

Науковці провели експеримент, розмістивши кристал на підкладці із золота. Вони нагріли золоту підкладку, що привело фононні поляритонні моди у стан збудження і дозволило швидко відвести тепло з області між кристалом та підкладкою. За словами розробників, процес відведення тепла був у 10-100 разів ефективніший.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Соцмережа X змінює правила спілкування: компанія готує гучну прем’єру XChat

Це не перша згадка про новий сервіс для обміну повідомленнями.

4 години ago

Вчені заявили про прорив у лікуванні дегенерації сітківки ока: як золоті наночастинки виправляють сліпоту

Цей підхід відкриває нові можливості для лікування дегенеративних захворювань сітківки, таких як пігментний ретиніт чи…

7 години ago

В Україні офіційно прийняли у війська унікальну платформу-амфібію: що відомо про технічні характеристики

Український амфібійний робот UNEX UGV офіційно став частиною Сил оборони — платформа долає болота, має…

8 години ago

Науковці б’ють на сполох: льодовик Туейтса втрачає стабільність, наближаючи глобальну катастрофу

На думку кліматологів, танення льодовика вже вийшло на незворотну стадію, і якщо не вдасться суттєво…

11 години ago

Швидкість, яка перевершує уяву: Китай став першою країною з комерційним 10G-інтернетом

Китай активно інвестує в розвиток 10G-мереж, плануючи масштабне впровадження цієї технології в найближчі роки.

13 години ago