Categories: Наука

Загроза чи видовищне зближення? Помаранчевий карлик щосекунди ближче на 14,5 км до Землі

Астрономи заявили, що зірка GJ 710 — помаранчевий карлик у сузір’ї Змії — стрімко наближається до Сонячної системи і щосекунди скорочує відстань до Землі на 14,5 кілометрів. Людству поки що нічого не загрожує безпосередньо, але це одне з найбільш передбачуваних майбутніх зіткнень Сонячної системи із зовнішнім космосом.

Нещодавно wikipedia оновила дані дослідження даного небесного тіла.

Читайте також: Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Так, згідно з даними, отриманими з космічного телескопа Gaia, помаранчева карликова зірка Gliese 710, відома також як GJ 710, наразі знаходиться на відстані близько 62 світлових років від Землі в сузір’ї Змії. Однак вона щосекунди наближається до Сонячної системи приблизно на 14,5 кілометрів і вже менш ніж через 1,3 мільйона років може пройти на критично малій відстані — всього близько 10 тисяч астрономічних одиниць від Сонця ( 0,06–0,08 світлових років). Це приблизно в 5 разів ближче, ніж зараз знаходиться найближча зірка Проксима Центавра.

Дослідження показують, що це може бути найближчий зоряний проліт, який ми знаємо, з потенціалом викликати серйозні збурення у далеких об’єктах Сонячної системи. Проте, згідно з сучасними моделями, ризик прямого зіткнення з планетами — мінімальний.

При цьому, хоча безпосереднього зіткнення і не буде, однак гравітація GJ 710 може порушити стабільність хмари Оорта — величезної оболонки з мільярдами льодових об’єктів, що оточує Сонячну систему. Це може спричинити кометну навалу на внутрішні планети, включно із Землею, що підвищить ризик зіткнень із великими небесними тілами. Востаннє такі серйозні гравітаційні збурення, ймовірно, відбувалися мільйони років тому і могли бути пов’язані з великими вимираннями на Землі.

За словами астрономів Філіпа Берскі та Пйотра Дибчинського, це майбутнє зближення буде “найсильнішим збуренням в історії Сонячної системи”, яке може спричинити появу до десяти комет, видимих неозброєним оком, щороку протягом кількох тисячоліть.

Разом з тим, науковці заспокоюють: людству поки що нічого не загрожує безпосередньо, але це одне з найбільш передбачуваних майбутніх зіткнень Сонячної системи із зовнішнім космосом. І хоча часу ще чимало, вивчення таких подій має ключове значення для розуміння довгострокової безпеки Землі.

Читайте також: Астроном розкрив таємниці пошуку життя на екзопланетах: які докази потрібні для визнання?

Зазначимо, що рух GJ 710 досліджується за допомогою даних з орбітальної обсерваторії Gaia, яка з високою точністю фіксує положення і швидкість зірок у нашій галактиці.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Acer презентувала унікальний гаджет з фокусом на здоров’я: про що йдеться

На технологічній виставці Computex 2025 у Тайбеї компанія Acer, яка традиційно асоціюється з виробництвом ноутбуків,…

24 хвилини ago

Критична межа – ближче, ніж здається? Нові супутникові дані шокували науковців: мільярди людей опиняться “під водою”

Вчені дізналися, коли зростання рівня моря стане великою загрозою для людства.

55 хвилин ago

Що пішло не так? Apple розчарувала фанатів новацій, відмовившись від Apple Watch з камерою

Офіційної причини відмови від проєкту Apple не озвучує.

2 години ago

Стародавній Київ крізь призму історії: вперше українцям показали рідкісні гривні і бронзові прикраси XI–XII століть

Відвідувачі музею мають змогу не лише побачити унікальні археологічні артефакти, а й дізнатися більше про…

3 години ago

Інопланетні води під ногами? В родовищах літію знайшли хімічний феномен

Американські вчені з Університету Дьюка зробили відкриття, яке може змінити уявлення про хімічні процеси у…

5 години ago