Categories: Наука

Вічна темрява та отруйне повітря: біолог розповів про найтоксичнішу печеру у світі

На перший погляд печера Мовілі в Румунії є декорацією для голлівудського фільму жахів. Ще б пак, відколи приблизно 5,5 млн років тому вхід до печери завалило, туди не ступала нога людини. А ізоляція від всього світу породила унікальну екосистему.

Про це унікальне місце розповів еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для видання Forbes .

Печера Мовілі, розташована в румунському повіті Констанца, знаходиться неподалік міста Мангалія, всього за кілька кілометрів від узбережжя Чорного моря. Наразі вона має статус природної пам’ятки Румунії, а доступ до печери має лише 30 вчених у світі.

Фото – скріншот (google.com/maps)

Відкрив її в 1986 році румунський спелеолог і дослідник природи Крістіан Ласку цілком випадково – в результаті виконання геологічних досліджень напередодні будівництва електростанції.

Через велику кількість румунських печер, на неї мало хто звернув би увагу. Але під час вивчення глибокої шахти з’ясувалося, що вона була закрита від решти світу протягом 500 000 років.

Згодом стало відомо, що ця печера – одна з трьох у світі, що утворилася внаслідок дії сірчаної кислоти на гірську породу. А ще у печері панує особливий мікроклімат з високою температурою, токсичним повітрям і слабким освітленням, які точно імітують умови на планеті, що переважали кілька мільярдів років тому.

Не дивно, що доступ до печери Мовілі суворо обмежений і перебувати там дозволено лише протягом 5-6 годин через смертельну небезпеку для здоров’я.

Так, в Мовілі дуже важке, навіть частково отруйне для людини повітря і без спецобладнання там не прожити і 5 хвилин. Справа в тому, що для нормального дихання людині потрібний рівень кисню 21%, а в Мовілі він ледве сягає позначки 10%, і це при концентрації газу в 3,5%, що у 120 разів більше, ніж у звичному нам повітрі.

Крім того, при детальному дослідженні вченим вдалося визначити, що в печері в 10 разів перевищено концентрацію метану, сірководню та аміаку, а також надзвичайно висока вологість.

Таким чином, життя в Мовілі повністю базується не на фотосинтезі, а на хемосинтезі. Мається на увазі процес синтезу органічних речовин з вуглекислого газу за рахунок енергії окислення аміаку, сірководню та інших речовин, що здійснюється мікроорганізмами у процесі їхньої життєдіяльності.

Вивчення печери Мовілі дало вченим уявлення про те, як може виглядати життя в екстремальних умовах, зокрема на інших планетах, таких як Марс чи супутники Юпітера й Сатурна.

На сьогоднішній день у печері знайдено понад 50 унікальних видів комах, павуків, багатоніжок та інших безхребетних, яких немає більше ніде на планеті. Через повну відсутність світла за час еволюції всі вони втратили очі і колірне забарвлення, але натомість отримали довгі вусики-антени, і у всьому покладаються на свій високорозвинений дотик.

Основою харчового ланцюга в печері є бактерії, що здійснюють хемосинтез, використовуючи хімічні сполуки замість сонячного світла. Саме бактерії служать їжею для комах, якими харчуються більші види – павуки та скорпіони, що вважаються верхом харчового ланцюжка.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Інновації на тарілці: Samsung запускає ресторан, де страви створює штучний інтелект Galaxy AI

Незважаючи на інноваційність ідеї, відвідування ресторану Sem Igual буде безкоштовним.

6 години ago

Замість сміття – прибуток: в Уганді вчені навчились переробляти бананові відходи

Розробка вже викликає зацікавлення серед екологів та підприємців.

7 години ago

Давньогрецька таємниця з українського степу: вчені знайшли 2500-річну чашу з обличчям доньки Зевса

На Миколаївщині виявили унікальну античну посудину у вигляді жіночої голови.

8 години ago

Виробники назвали “температурну межу”, після якої страждає батарея смартфона

З настанням спекотних днів користувачам смартфонів варто бути обережнішими.

9 години ago

Вчені попереджають про загрозу, яка може охопити 77% планети: що відомо

Стало відомо, що зміна клімату сприяє поширенню небезпечного грибка Aspergillus.

10 години ago

Білл Гейтс, Джобс, Цукерберг – і ще тисячі: вчені виділили фактор, що веде до вершини бізнесу

Вчені довели, що люди з домінуючою лівою рукою частіше досягають вершини корпоративної ієрархії та стають…

12 години ago