Фото: NASA
Китайські астрономи зробили відкриття, яке ставить під сумнів одну з основ сучасної космології. Вони виявили, що карликові галактики групуються незвично — у спосіб, який суперечить існуючим уявленням про темну матерію та структуру Всесвіту. Результати дослідження вже викликали резонанс у науковій спільноті.
Робота опублікована в журналі Nature .
Китайські астрономи з Університету науки та технологій Китаю на чолі з професором Ван Хуіюанем виявили, що карликові галактики — найменші й тьмяніші у Всесвіті — групуються незвичайним чином, і це суперечить усім звичним уявленням в астрофізиці.
Досі вчені здебільшого вивчали великі галактики — наприклад, такі як наш Чумацький шлях. Вони яскравіші та простіші для спостережень. А ось карликові галактики довгий час залишалися “в тіні”, бо їх важко помітити. Але нове дослідження показало: саме вони можуть розповісти набагато більше про структуру Всесвіту, ніж раніше.
Астрономи з’ясували, що серед карликових галактик є два типи: компактні (щільні) та дифузні (розріджені). І ось що дивно: дифузні галактики набагато частіше утворюють скупчення, ніж їхні щільні побратими. Це відкриття йде врозріз із попередніми науковими теоріями.
Згідно з існуючою космологічною моделлю (її називають ΛCDM — лямбда-холодна темна матерія), структура галактик залежить від того, як і коли формувалися темні галактичні «гало» — невидимі хмари темної матерії, в яких знаходяться галактики. Досі вважалося, що карликові галактики у старих гало мають бути щільними, а не навпаки.
Але в новому дослідженні вчені довели, що все влаштовано інакше: розріджені галактики пов’язані зі старими гало, а компактні — з молодими. Це відкриття не вкладається у звичну картину і може вказувати на те, що природа темної матерії складніша, ніж ми думали.
Щоб пояснити цей феномен, дослідники запропонували цікаву ідею: можливо, частинки темної матерії можуть взаємодіяти між собою як через гравітацію, а й іншими способами. Така самозалежна темна матерія здатна послаблювати тяжіння у старих гало і «роздмухувати» галактики, роблячи їх більш розрідженими.
Редакція журналу Nature, де була опублікована стаття, високо оцінила роботу: «Це оригінальний та дивовижний результат. Новий спосіб вивчення темної матерії за допомогою розподілу галактик може серйозно вплинути на всю космологію».
Відкриття стало першим в історії спостережливим підтвердженням важливого ефекту, званого «складання гало».
Офтальмолог пояснив, скільки годин на день безпечно користуватися смартфоном для збереження зору. Важливі перерви та…
Вчені прогнозують епідемію короткозорості через збільшення випадків у молодих людей та вплив екології і гаджетів.
Дізнайтесь, чому варто класти смартфон екраном донизу: економія батареї, повага до співрозмовників та більше часу…
Вчені вважають лимони продуктом довголіття. Їх вживання зміцнює імунітет, знижує ризик серцевих захворювань та містить…
Дізнайтеся, чому може не працювати мобільний інтернет та як вирішити цю проблему за допомогою порад…
Канадські науковці визначили, що вживання 3-6 алкогольних напоїв на тиждень підвищує ризик раку. Пийте обережно!