Геофізики з ETH Zürich у Швейцарії зробили вражаюче відкриття: крихітні зміни у розподілі маси рідкого заліза в ядрі Землі здатні впливати на тривалість доби. Хоча тривалість дня на Землі залишається близько 24 годин, дослідники помітили мікроскопічні коливання, причини яких далеко не завжди очевидні.
На десятилітніх масштабах виявилося, що зміни тривалості доби у 2−3 мілісекунди обумовлені потоками рідини у зовнішньому ядрі нашої планети. Але тисячолітні коливання в 3−4 мілісекунди залишалися загадкою, яку вчені нарешті почали розгадувати, як повідомляє Science Alert.
Науковці використали сучасні технології, зокрема нейронні мережі, для аналізу магнітного поля Землі та історичних даних, які включають спостереження затемнень і окультацій Місяця, починаючи з 720 року до нашої ери. Так вони змоделювали всі відомі фактори, що впливають на обертання Землі — від маси льоду та води до впливу Місяця.
В результаті дослідники змогли виділити коливання, які викликані рухами у зовнішньому ядрі. І не лише це! Результати показали, що вплив змін у масі льоду і води на довгострокові коливання тривалості доби набагато менший, ніж раніше вважалося. Ці коливання узгоджуються з моделями магнітогідродинаміки зовнішнього ядра планети, що свідчить про те, що внутрішня динаміка ядра сильно впливає на обертання Землі.
Проте це дослідження не слід вважати остаточним. Науковці зазначають, що для більш точного розуміння явищ, пов’язаних з динамікою ядра, необхідні складніші фізичні моделі та ширший набір даних. Вони також підкреслюють, що їхні результати відкривають нові перспективи у вивченні внутрішніх шарів Землі.
Науковці попереджають: під час весняного танення може статися масовий викид парникового газу в атмосферу.
Microsoft відмовляється повертати кошти платним користувачам Skype, що закривається.
Порівняли умови, ціни та зручність підключення, щоб кожен мав можливість залишатися на зв’язку без зайвих…
Навіть якщо прізвище і має "темне" походження, це ще не означає, що сучасна людина має…
Україну накрила потужна магнітна буря 15 квітня.
Науковці спостерігають за подальшими змінами.