Фото - freepik
Американські вчені з Університету Колорадо оприлюднили нові докази того, що мільярди років тому Марс був набагато більш придатним для життя, ніж вважалося раніше. Згідно з їхнім дослідженням, планета мала теплий і вологий клімат, а також активний гідрологічний цикл — з дощами, снігопадами та повноводними річками, які формували глибокі долини та ландшафти, схожі на земні.
Дослідження опубліковано у науковому виданні Journal of Geophysical Research: Planets (JGRP).
Команда провела комп’ютерне моделювання, порівнюючи дві гіпотези: «теплий і вологий» чи «холодний і сухий» Марс. Аналіз показав, що візерунки древніх долин і річкових сіток краще пояснюються рясними опадами, ніж таненням льодовиків.
Виявилося, що ландшафти марсіанських долин нагадують земні пейзажі, наприклад каньйони в штаті Юта в США .
Крім того, верхів’я річок сформувалися на різних висотах, що є типовим для дощового, а не льодовикового стоку. Нарешті марсохід NASA Perservance виявив у кратері Джезеро валуни, які могли перенести лише бурхливі річкові потоки.
«Марс — це капсула часу, яка зберегла сліди процесів, які Землі стерла тектонічна активність. Розуміння його кліматичної історії допомагає реконструювати ранні етапи еволюції та нашої планети», – пояснив співавтор дослідження Брайан Хайнек.
Головна загадка — як Марс підтримував температуру, достатню для рідкої води, за слабкого молодого Сонця. Вчені планують нові моделі, щоб знайти відповідь.
Американські вчені з університету Ратгерського виявили незвичайний ефект, пов'язаний з лісовими пожежами. Виявилося, що дим…
У Китаї смартфон Xiaomi став справжньою сенсацією після того, як пережив падіння з 33 поверху…
Фізики навчилися вимірювати час без годинника.
Користувачі Meta можуть тепер покладатися тільки на власні інструменти компанії для роботи з ШІ в…
Результати дослідження вказали на необхідність посилення контролю за розведенням і випуском фазанів, а також впровадження…
На Касовій горі у Бурштинській громаді муфлони потоваришували з самицею коня Пржевальського.