Categories: Наука

Вчені запропонували стратегію заселення Місяця та Марса: кого відправлять в Космос

Матеріалознавці визначили, що найзручнішим та найбезпечнішим способом заселити Місяць і Марс буде використання надувних роботів та міцелію грибів. У лавових печерах роботи імітуватимуть грибні гіфи, допомагаючи міцелію розростатися, зміцнюючи печеру та захищаючи собою поселенців від радіації.

Стаття науковців опублікована в працях конференції Lunar and Planetary Science Conference 2025.

Одна з ключових проблем довготривалого перебування людини на Місяці та Марсі — створення надійних житлових модулів, які забезпечують захист від радіації, мікрометеоритів та екстремальних температур. Утім, на Марсі й Місяці доступний зручніший варіант — лавові трубки-печери, що утворилися внаслідок вулканічної активності, яка відбулася в ранній історії цих небесних тіл.

На Землі такі труби зазвичай мають діаметр від 10 до 100 метрів, тоді як на Марсі вони можуть бути в 100 разів більшими, а на Місяці — в 1000 разів ширшими, потенційно достатніми для розміщення цілих міст. Питанням, як зробити ці утворення придатними для життя, задалися науковці Браунського університету і дослідницького центру NASA.

Чи буде грибам і людям комфортно у таких печерах

За задумом науковців, надувні роботи проникатимуть в лавові трубки, де будуть розширюватися й створювати міцний каркас для майбутніх житлових модулів. Одночасно грибний міцелій поступово наростатиме на внутрішніх поверхнях роботів, формуючи біоматеріал, що забезпечує теплоізоляцію та захист від космічної радіації. Завершальним етапом стане застосування покриттів, що затвердівають під впливом ультрафіолетового випромінювання. Спеціальна оболонка, розгорнута всередині надувної структури, затвердіє під дією ультрафіолету, створюючи герметичний і стійкий захисний шар для майбутніх колонізаторів.

Такі герметичні оболонки підтримуватимуть придатну для дихання людей атмосферу і температуру, а конструкція роботів дозволятиме змінювати форму й товщину ізоляційного шару для потреб мешканців. Гриби ж, на думку вчених, також зможуть процвітати в темних і стабільних умовах печери, де вони й самі захищені від радіації та інших факторів відкритого космосу.

Чи це зручніше за наземне житло на Марсі й Місяці

Традиційні ідеї заселення Місяця та Марса передбачають будівництво на поверхні із використанням місцевих матеріалів, але вони вимагають значних ресурсів та енергії. Натомість гриби, надувних роботів та усі необхідні для їхнього розгортання технології можна доставити у компактному вигляді. Ще однією перевагою є природний захист підповерхневих укриттів.

На відміну від наземних модулів, які потребують товстих шарів реголіту або спеціальних екранів для захисту від радіації та метеоритного дощу, житло в лавових трубках вже має природну ізоляцію. Це не лише робить його безпечнішим, а й допомагає підтримувати стабільну температуру, уникаючи екстремальних перепадів, характерних для відкритого космосу. Тож використання грибів та надувних роботів дозволяє створити житло з мінімальними затратами ресурсів та максимальною ефективністю.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Apple працює над сенсорними кнопками з тактильною віддачею для iPhone: чи варто їх чекати у найближчій моделі

Сенсорні кнопки можуть стати реальністю в майбутніх моделях iPhone, зменшуючи знос і відкриваючи нові можливості…

4 години ago

Майбутнє медицини чи небезпечна гра? Британські лікарі використовують ШІ для прогнозування тривалості життя

Британські лікарі почали використовувати можливості штучного інтелекту для прогнозування смерті хворих пацієнтів.

5 години ago

WhatsApp впроваджує важливе нововведення: чи готові користувачі до змін у конфіденційності чату

Очікується, що ця функція стане важливим кроком до покращення контролю над особистими даними в месенджері.

6 години ago

Археологи знайшли докази знищення Содома і Гоморри вибухом неймовірної сили: що це було

Що або хто стер біблійні міста з лиця Землі досі залишається загадкою, яку дослідники намагаються…

7 години ago

В Європі з’явився потужний конкурент SpaceX: космічні перегони виходять на нову орбіту

MaiaSpace планує здійснити перший запуск ракети Maia у 2026 році.

8 години ago

Apple готує революційний кишеньковий гаджет 2-в-1: вартість здивує кожного

Гібрид смартфона й планшета може стати новим етапом в еволюції iPhone.

9 години ago