Categories: Наука

Вчені запропонували стратегію заселення Місяця та Марса: кого відправлять в Космос

Матеріалознавці визначили, що найзручнішим та найбезпечнішим способом заселити Місяць і Марс буде використання надувних роботів та міцелію грибів. У лавових печерах роботи імітуватимуть грибні гіфи, допомагаючи міцелію розростатися, зміцнюючи печеру та захищаючи собою поселенців від радіації.

Стаття науковців опублікована в працях конференції Lunar and Planetary Science Conference 2025.

Одна з ключових проблем довготривалого перебування людини на Місяці та Марсі — створення надійних житлових модулів, які забезпечують захист від радіації, мікрометеоритів та екстремальних температур. Утім, на Марсі й Місяці доступний зручніший варіант — лавові трубки-печери, що утворилися внаслідок вулканічної активності, яка відбулася в ранній історії цих небесних тіл.

На Землі такі труби зазвичай мають діаметр від 10 до 100 метрів, тоді як на Марсі вони можуть бути в 100 разів більшими, а на Місяці — в 1000 разів ширшими, потенційно достатніми для розміщення цілих міст. Питанням, як зробити ці утворення придатними для життя, задалися науковці Браунського університету і дослідницького центру NASA.

Чи буде грибам і людям комфортно у таких печерах

За задумом науковців, надувні роботи проникатимуть в лавові трубки, де будуть розширюватися й створювати міцний каркас для майбутніх житлових модулів. Одночасно грибний міцелій поступово наростатиме на внутрішніх поверхнях роботів, формуючи біоматеріал, що забезпечує теплоізоляцію та захист від космічної радіації. Завершальним етапом стане застосування покриттів, що затвердівають під впливом ультрафіолетового випромінювання. Спеціальна оболонка, розгорнута всередині надувної структури, затвердіє під дією ультрафіолету, створюючи герметичний і стійкий захисний шар для майбутніх колонізаторів.

Такі герметичні оболонки підтримуватимуть придатну для дихання людей атмосферу і температуру, а конструкція роботів дозволятиме змінювати форму й товщину ізоляційного шару для потреб мешканців. Гриби ж, на думку вчених, також зможуть процвітати в темних і стабільних умовах печери, де вони й самі захищені від радіації та інших факторів відкритого космосу.

Чи це зручніше за наземне житло на Марсі й Місяці

Традиційні ідеї заселення Місяця та Марса передбачають будівництво на поверхні із використанням місцевих матеріалів, але вони вимагають значних ресурсів та енергії. Натомість гриби, надувних роботів та усі необхідні для їхнього розгортання технології можна доставити у компактному вигляді. Ще однією перевагою є природний захист підповерхневих укриттів.

На відміну від наземних модулів, які потребують товстих шарів реголіту або спеціальних екранів для захисту від радіації та метеоритного дощу, житло в лавових трубках вже має природну ізоляцію. Це не лише робить його безпечнішим, а й допомагає підтримувати стабільну температуру, уникаючи екстремальних перепадів, характерних для відкритого космосу. Тож використання грибів та надувних роботів дозволяє створити житло з мінімальними затратами ресурсів та максимальною ефективністю.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Київстар з 1 серпня змінює умови популярного тарифу: що потрібно знати абонентам

Київстар оголосив про зміни в умовах популярного тарифного плану. Дізнайтеся, що змінилося та як це…

3 години ago

Якщо у вас таке прізвище — ваші предки мали особливий стиль в одязі: перевірте своє у списку

Прізвище — це не лише формальність у документах, а справжній слід з минулого, що може…

4 години ago

Мобільний оператор Vodafone відкрив доступ поліції: тепер швидко зможуть знайти будь-кого

Vodafone забезпечив поліцію доступом до даних, що дозволить швидше знаходити людей у екстрених ситуаціях.

8 години ago

Сильна магнітна буря накриє Україну: прогноз на 27 липня

У неділю, 27 липня 2025 року, на Землі очікується магнітна буря високої сили. Згідно з…

10 години ago

На дні Каховського водосховища знайдено небезпечні забруднювачі, які загрожують рослинам і тваринам

На дні колишнього Каховського водосховища виявлені небезпечні забруднення, які можуть мати негативний вплив на рослини…

1 день ago

Cмартфон розряджається вночі: яка причина і як це зупинити

Дізнайтеся, чому ваш смартфон розряджається вночі та знайдіть ефективні способи для вирішення цієї проблеми.

1 день ago