фото - freepik
На сьогоднішній день кольори очей є об’єктом вивчення як офтальмологів, так і генетиків, які досліджують вплив спадковості та мутацій на пігментацію райдужної оболонки. Нещодавно вчені змогли чітко сказати, який колір очей у світі є найрідкіснішим.
У світі досі не створено єдиної класифікації кольорів людських очей. Дане питання було досліджене виданням YSTNews.
Так, одним з перших вчених, хто розробив таблиці для визначення відтінків пігментації очей, став французький хірург Поль Брока, який жив у другій половині XIX століття. Ці таблиці містили 54 різні відтінки.
Пізніше, у XX столітті, радянський антрополог і анатом Віктор Бунак запропонував розділити всі кольори очей на три основні групи: темні (чорні, карі), світлі (сині, блакитні, сірі) та змішані (темні з вкрапленнями сірого, блакитного чи зеленого).
А нещодавно на Міжнародному конгресі з біомедицини було озвучено, що найрідкіснішим кольором очей у світі є зелений, а найпоширенішим – карий. За словами вчених, поширеність різних кольорів очей серед людства виглядає так: зелений — 2%; сірий — 3%; бурштиновий — 5%; горіховий — 5%; блакитний — 8-10%; карий — до 80%.
Основні факти про рідкісні кольори очей:
Існують ще рідкісніші відтінки очей, такі як червоний, рожевий і навіть фіолетовий. Вони вважаються відхиленням від норми та найчастіше зустрічаються у людей з альбінізмом. Через цей вроджений стан організм не виробляє достатньо пігменту, що робить кровоносні судини райдужної оболонки помітними, надаючи їй рожевого відтінку.
За даними ООН, у Європі та Північній Америці альбінізм зустрічається приблизно в однієї людини з 17-20 тисяч. Водночас у країнах Південної Африки цей стан є значно поширенішим — наприклад, у Зімбабве його діагностують у одного з тисячі новонароджених.
Довгий час науковці вважали, що колір очей успадковується за законами Менделя (як у шкільних задачах із горохом), але нові дослідження довели, що все значно складніше. Учені виявили 16 генів, мутації в яких впливають на вироблення меланіну.
Так, забарвлення райдужки залежить від трьох складників і кожен з цих чинників кодують різні гени:
Вчені з Каліфорнійського університету виявили, що білок фібромодулін (FMOD) здатний запобігати утворенню шрамів після травм.…
Поточні розрахунки траєкторії свідчать про те, що 2002 JX8 пролетить повз Землю без будь-якої небезпеки.
"Видалено" - не означає "знищено"?
Вчені з Північно-Східного університету ( США ) припустили, що вікове зниження фізичної активності пов'язане не…
Тема про те, як українські прізвища могли виникати від особистих рис, зокрема — неохайності, є…
У річках Колорадо помічено агресивного "загарбника" - іржавого рака, який загрожує місцевій екосистемі.