Categories: Наука

Вчені спростували гучне відкриття: “міжзоряний” метеор з Тихого океану виявився земною ілюзією

У 2023 році група науковців під керівництвом Аві Лоеба заявила, що у Тихому океані знайшли уламки метеорита, який, швидше за все, прилетів з-за меж Сонячної системи. Проте свіже дослідження доводить, що ключові докази експедиції Лоеба могли бути хибними, адже сейсмічні сигнали, які сприймали за сліди падіння метеора, насправді збігалися з рухом звичайної вантажівки.

Про це йдеться у матеріалі cosmosmagazine, спираючись на дослідження представлене 12 березня на місячній і планетарній конференції в Х’юстоні, США.

Так, команда міжнародних дослідників під керівництвом Університету Джона Гопкінса в США заявила про хибні висновки вчених під керівництвом Аві Лоеба з Гарвардського університету. Йдеться про те, що метеоритний матеріал, знайдений у Тихому океані в 2023 році, має міжзоряне походження.

Вся ця історія розпочалась з того, що 8 січня 2014 року яскравий болід пролетів над південною частиною Тихого океану, неподалік Папуа-Нової Гвінеї, і згорів в атмосфері. Об’єкт, зафіксований системою спостереження Пентагону, рухався зі швидкістю 45 км/с — швидше за більшість відомих метеорів — і зруйнувався на висоті, що вказувало на його високу щільність. Йому присвоїли номер CNEOS 20140108.

Аві Лоеб, фізик із Гарвардського університету в США проаналізував сейсмічні записи станції на острові Манус та пов’язав сплеск вібрацій у момент падіння з точкою за 84 км на північ від острова. У 2023 році його команда провела експедицію, зібравши 722 залізні сфери розміром близько 1 мм. Вчені вважали, що ці крихітні кульки з матеріалу, який конденсувався з розплавленого металу, що випав в океан після вибуху у 2014 році метеора.

Аналіз 57 із цих кульок показав, що вони надзвичайно багаті на берилій, лантан і уран, у концентраціях набагато вищих, ніж у природних умовах на Землі. Це і змусило Леба стверджувати, що метеор мав міжзоряне походження. Більше того, потім вчений також заявляв, що метеор міг бути артефактом інопланетної цивілізації.

От тільки нові дослідження повністю перекреслюють роботу Леба.

Перш за все було поставлено під сумнів припущення про те, що сигнали були викликані метеором.

Так, команда міжнародних дослідників під керівництвом Університету Джона Гопкінса в США заявила, що досліджувані раніше сигнали не що інше як гуркіт вантажівки, яка їздить по сусідній дорозі.

“Сигнал змінював напрямки з часом, точно відповідаючи дорозі, що проходить повз сейсмометр”, — каже Бенджамін Фернандо, планетарний сейсмолог і керівник дослідження. “Дійсно складно прийняти сигнал і підтвердити, що він не від чогось. Але що ми можемо зробити, так це показати, що таких сигналів багато, і показати, що вони мають усі характеристики, які ми очікуємо від вантажівки, і жодних характеристик, яких ми очікуємо від метеорита”.

Фернандо вважає, що команда Лоеба неправильно інтерпретувала сейсмічні дані, помилково пов’язавши їх із падінням метеора, хоча вони могли не мати жодного стосунку до цього явища. За його словами, їхня команда не виявила жодних слідів сейсмічних хвиль, спричинених метеором, що вказує на те, що об’єкт увійшов в атмосферу зовсім в іншому місці.

В підтримку своїх слів, команда Фернандо використала записи підводних мікрофонів в Австралії та Палау, призначених для реєстрації ядерних випробувань. Це дозволило визначити більш імовірне місце падіння метеору — на 160 км далі від зони пошуку Лоеба.

“Експедиція працювала не тільки з помилковими даними, але і в невірному районі”, – підкреслює Фернандо.

Також вчені засумнівалися у природі сфер. На їхню думку, частинки могли утворитися при зіткненні звичайного метеориту із земною поверхнею, змішавши космічну речовину із земною, або належати іншому об’єкту.

“Навіть якщо метеор 2014 був міжзоряним, знайдені фрагменти не мають до нього відношення. І точно це не артефакти прибульців”, — резюмує Фернандо.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Мобільний оператор Київстар попередив абонентів, чому зніматиме додаткову плату 70 грн

Київстар анонсував додаткову плату у 70 грн до тарифу. Дізнайтеся причини та умови змін для…

5 години ago

Зміна клімату може спровокувати нову катастрофу: серед країн, які під загрозою — Росія

Глобальна зміна клімату загрожує вулканічною активністю, яка може вразити Росію та інші регіони. Вчені передбачають…

1 день ago

Витік фото у мережу розкрив всі відтінки нових iPhone 17 та iPhone 17 Air

Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…

3 дні ago

В Україні знайшли стародавні артефакти

У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.

3 дні ago

В Україні податкова служба перевіряє рахунки і вимагає пояснити джерела доходів: подробиці

Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…

3 дні ago

На глибині 8000 метрів в океані виявили активного хижака, який змінює уявлення про глибоководні екосистеми

Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…

3 дні ago