Багато хто вважає, що еволюція сучасної людини зупинилася, однак чимало вчених переконані, що цей процес триває. Експерти зробили свої прогнози про те, яким буде людство через 50 000 років. Про це йдеться в Newsweek.
Це цікаво: Вчені розповіли, з якого віку починається старіння і як продовжити період молодості
Томас Мейлунд, доцент кафедри біоінформатики в Орхуському університеті (Данія), зазначає: “Еволюція частково детермінована – існують правила, за якими розвиваються системи, але також вона має випадковий характер. Мутації та зміни в навколишньому середовищі здебільшого непередбачувані”.
Мейлунд вважає, що 50 000 років – це цілком достатній строк для декількох еволюційних змін, хоч і в невеликих масштабах. “Справді драматичні зміни потребують більше часу. Ми не виростимо крила або зябра менш ніж за мільйони років”, – додає він.
Джейсон Годжсон, антрополог та еволюційний генетик з Університету Англії Раскіна у Великій Британії, підкреслює, що 50 000 років – це “надзвичайно довгий час” в контексті еволюції. За його словами, це понад 1 667 людських поколінь, якщо врахувати 30-річний цикл зміни поколінь.
“Більшість відмінностей, що спостерігаються між людськими популяціями, еволюціонували за останні 50 000 років”, – зазначає Годжсон. Це включає всі варіації кольору шкіри, зросту, кольору та текстури волосся.
За прогнозами Годжсона, в майбутньому населення може стати більш однорідним з генетичної точки зору. “Фенотипи, які пов’язують із географічними регіонами – наприклад, темна шкіра у африканців, світла шкіра у скандинавів, – підтримуються асортативним спарюванням”, – пояснює він.
Частково це пояснюється історією міграцій та культурою, адже люди зазвичай живуть серед тих, хто схожий на них. Змішування різних популяцій призведе до зміни характеристик, додає Мейлунд.
Нік Лонгріч, палеонтолог та еволюційний біолог з Університету Бата (Великобританія), підкреслює, що не всі еволюційні зміни відбуватимуться в одному напрямку. “В окремих субпопуляціях люди можуть еволюціонувати по-різному”, – зауважує він.
Лонгріч висловлює припущення, що під сильним постійним тиском на певні характеристики, наш вид може зазнати “дуже швидкої еволюції” протягом тисяч років.
З розвитком технологій можливе й цілеспрямоване управління еволюцією за допомогою генетичних інструментів, таких як CRISPR, що може реалізовуватись із допомогою штучного інтелекту.
Годжсон попереджає про етичні ризики: “Приклад євгеніки 20 століття показує, який небезпечний може бути контроль над еволюцією та селекцією”, – зауважує він. “Однак через 50 000 років, ймовірно, люди знайдуть способи використовувати цю технологію”.
Також цікаво: Вчені розкрили причини тривожних снів: чому ви можете бачити кошмари
Мейлунд вважає, що ми вже зараз знаходимося на початковому етапі генетичного редагування, і прогрес у цій сфері буде стрімко розвиватися. “Я сподіваюся, що за наступне століття ми досягнемо великих успіхів у цій технології”, – говорить він.
На закінчення, ми всі з нетерпінням чекаємо, яким стане наше майбутнє через 50 000 років. Технології та еволюція йтимуть рука в руку, але важливо пам’ятати про етичні аспекти, які можуть вплинути на наші рішення.
В Україні впровадять Єдину платформу для спрощення доступу до комунальних послуг, що полегшить життя споживачів.
В Україні стартує супутниковий зв'язок Starlink: які переваги та можливості він надає для користувачів.
Виявляється, ваше прізвище може вказувати на скіфське та сарматське походження. Дізнайтеся більше про цікаві родові…
У січні 2025 року очікуються магнітні бурі 5, 10, а також з 16 по 18.…
Чому з віком нам здається, що час плине швидше? Наукові дослідження пояснюють різницю в сприйнятті…
Вчені назвали професії, які шкодять жіночій фігурі, включаючи банківських працівників та медиків. Існує ризик зайвої…