Categories: Наука

Вчені наблизились до правди про Тутанхамона: ДНК-дослідження змінили уявлення про найзагадковішого фараона

Останні дослідження ДНК принесли прорив у розгадці таємниці смерті одного з найвідоміших фараонів Стародавнього Єгипту — Тутанхамона. Дійсно, сучасні наукові методи дозволили отримати більш детальне уявлення про життя та здоров’я Тутанхамона.

Раніше існувала гіпотеза, що Тутанхамон загинув у результаті падіння з колісниці. Однак “віртуальний розтин” фараона, проведений за допомогою КТ-сканування, показав, що фізично він просто не міг керувати колісницею, що робить цю теорію малоймовірною.

Насамперед варто знати, що Тутанхамон народився в результаті близькоспорідненого шлюбу. Так, ДНК-аналіз свідчить, що його батьками були рідні брат і сестра, що призвело до генетичних аномалій у нього. Зокрема, у Тутанхамона була рідкісна патологія стопи Köhler II, яка викликає некроз кісткової тканини. Комп’ютерна томографія мумії підтвердила серйозні ураження лівої стопи, що унеможливлювало самостійне пересування без допомоги. Недарма у його гробниці було знайдено понад 130 тростин, які, ймовірно, використовувалися фараоном для ходьби.

Крім того, з’ясувалося, що юний правитель страждав від множинних інфекцій малярії. На сьогоднішній день ця хвороба є виліковною, але понад 3 300 років тому нерідко була смертельною. Цей фактор і сприяв, швидше за все, передчасній смерті Тутанхамона у віці 19 років.

За словами Тіма Бетті, керівника виставки Tutankhamun Exhibition, схожі сліди інфекції були виявлено також в його бабусі та дідусі — фараона Аменхотепа III та цариці Тії. Це ще один важливий фрагмент мозаїки навколо життя і смерті Тутанхамона, зазначає Бетті.

Дослідники зазначили: “Порушення ходи та малярійна інфекція, які пережив Тутанхамон, підтверджуються знахідками тростин і ліків у його гробниці”.

Водночас встановити точну родинну ідентичність батьків фараона Тутанхамон досі складно. За результатами дослідження групи єгипетських та німецьких вчених, Тутанхамон був сином мумії з гробниці KV55 у Долині царів — імовірно фараона-реформатора Ехнатона. Матір’ю могла бути мумія з гробниці KV35 — так звана “Молода Дама”, яка, за даними ДНК, була його рідною сестрою.

Саме цю версію озвучено в документальному фільмі BBC 2014 року “Tutankhamun: The Truth Uncovered”. У ньому генетик Єхія Гад, співавтор дослідження, зазначив: “Виявилося, що батьки Тутанхамона були братом і сестрою — це стало для нас великим сюрпризом. У єгипетських династіях часто траплялися інцести: вони не хотіли змішувати царську кров з нецарською”.

Однак ця версія не є єдиною. У 2022 році французький єгиптолог Марк Габольд висловив іншу думку: він вважає, що матір’ю фараона була Нефертіті – головна дружина Ехнатона, яка, ймовірно, була йому кузиною, а не сестрою. За словами Габольда, тривале укладення шлюбів між близькими родичами протягом трьох поколінь могло спричинити такий же рівень генетичного збігу, як у братів і сестер.

Проте інші вчені, зокрема Захі Хавасс, колишній міністр у справах старожитностей Єгипту, відкидають цю версію, наполягаючи, що ДНК-аналіз не підтверджує родинні зв’язки між Ехнатоном і Нефертіті як двоюрідних родичів.

Попри суперечки, одне стає зрозумілим: життя Тутанхамона було обтяжене як фізичними вадами, так і хворобами, спричиненими генетичними мутаціями. І хоча точно сказати, що саме призвело до його смерті, складно, найбільш вірогідною версією залишається суміш малярійної інфекції та серйозних спадкових патологій.

Ці відкриття дозволяють не лише зазирнути в життя найвідомішого фараона, а й краще зрозуміти виклики, з якими стикалася царська династія у період правління Нового царства.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Кішка говорить до людини: розшифровка нявкання, його різновиди та значення

Досліджуйте, як кішки спілкуються з людьми через нявкання. Дізнайтеся про його види та значення для…

21 годину ago

Фахівці розповіли, скільки годин на день можна користуватися смартфоном, щоб не нашкодити очам

Офтальмолог пояснив, скільки годин на день безпечно користуватися смартфоном для збереження зору. Важливі перерви та…

2 дні ago

У світі різко погіршується зір: науковці попереджають про “епідемію” короткозорості

Вчені прогнозують епідемію короткозорості через збільшення випадків у молодих людей та вплив екології і гаджетів.

2 дні ago

Чому варто класти смартфон екраном донизу: три важливі причини

Дізнайтесь, чому варто класти смартфон екраном донизу: економія батареї, повага до співрозмовників та більше часу…

2 дні ago

Несподіваний секрет довголіття: вчені назвали простий фрукт для раціону

Вчені вважають лимони продуктом довголіття. Їх вживання зміцнює імунітет, знижує ризик серцевих захворювань та містить…

2 дні ago

Чому мобільний інтернет може не працювати: найпоширеніші проблеми та способи рішення

Дізнайтеся, чому може не працювати мобільний інтернет та як вирішити цю проблему за допомогою порад…

2 дні ago