Categories: Наука

Вчені наблизились до правди про Тутанхамона: ДНК-дослідження змінили уявлення про найзагадковішого фараона

Останні дослідження ДНК принесли прорив у розгадці таємниці смерті одного з найвідоміших фараонів Стародавнього Єгипту — Тутанхамона. Дійсно, сучасні наукові методи дозволили отримати більш детальне уявлення про життя та здоров’я Тутанхамона.

Раніше існувала гіпотеза, що Тутанхамон загинув у результаті падіння з колісниці. Однак “віртуальний розтин” фараона, проведений за допомогою КТ-сканування, показав, що фізично він просто не міг керувати колісницею, що робить цю теорію малоймовірною.

Насамперед варто знати, що Тутанхамон народився в результаті близькоспорідненого шлюбу. Так, ДНК-аналіз свідчить, що його батьками були рідні брат і сестра, що призвело до генетичних аномалій у нього. Зокрема, у Тутанхамона була рідкісна патологія стопи Köhler II, яка викликає некроз кісткової тканини. Комп’ютерна томографія мумії підтвердила серйозні ураження лівої стопи, що унеможливлювало самостійне пересування без допомоги. Недарма у його гробниці було знайдено понад 130 тростин, які, ймовірно, використовувалися фараоном для ходьби.

Крім того, з’ясувалося, що юний правитель страждав від множинних інфекцій малярії. На сьогоднішній день ця хвороба є виліковною, але понад 3 300 років тому нерідко була смертельною. Цей фактор і сприяв, швидше за все, передчасній смерті Тутанхамона у віці 19 років.

За словами Тіма Бетті, керівника виставки Tutankhamun Exhibition, схожі сліди інфекції були виявлено також в його бабусі та дідусі — фараона Аменхотепа III та цариці Тії. Це ще один важливий фрагмент мозаїки навколо життя і смерті Тутанхамона, зазначає Бетті.

Дослідники зазначили: “Порушення ходи та малярійна інфекція, які пережив Тутанхамон, підтверджуються знахідками тростин і ліків у його гробниці”.

Водночас встановити точну родинну ідентичність батьків фараона Тутанхамон досі складно. За результатами дослідження групи єгипетських та німецьких вчених, Тутанхамон був сином мумії з гробниці KV55 у Долині царів — імовірно фараона-реформатора Ехнатона. Матір’ю могла бути мумія з гробниці KV35 — так звана “Молода Дама”, яка, за даними ДНК, була його рідною сестрою.

Саме цю версію озвучено в документальному фільмі BBC 2014 року “Tutankhamun: The Truth Uncovered”. У ньому генетик Єхія Гад, співавтор дослідження, зазначив: “Виявилося, що батьки Тутанхамона були братом і сестрою — це стало для нас великим сюрпризом. У єгипетських династіях часто траплялися інцести: вони не хотіли змішувати царську кров з нецарською”.

Однак ця версія не є єдиною. У 2022 році французький єгиптолог Марк Габольд висловив іншу думку: він вважає, що матір’ю фараона була Нефертіті – головна дружина Ехнатона, яка, ймовірно, була йому кузиною, а не сестрою. За словами Габольда, тривале укладення шлюбів між близькими родичами протягом трьох поколінь могло спричинити такий же рівень генетичного збігу, як у братів і сестер.

Проте інші вчені, зокрема Захі Хавасс, колишній міністр у справах старожитностей Єгипту, відкидають цю версію, наполягаючи, що ДНК-аналіз не підтверджує родинні зв’язки між Ехнатоном і Нефертіті як двоюрідних родичів.

Попри суперечки, одне стає зрозумілим: життя Тутанхамона було обтяжене як фізичними вадами, так і хворобами, спричиненими генетичними мутаціями. І хоча точно сказати, що саме призвело до його смерті, складно, найбільш вірогідною версією залишається суміш малярійної інфекції та серйозних спадкових патологій.

Ці відкриття дозволяють не лише зазирнути в життя найвідомішого фараона, а й краще зрозуміти виклики, з якими стикалася царська династія у період правління Нового царства.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Бюджетний смартфон із сенсором Sony: Acer готує сюрприз для фанів мобільної зйомки

Новий, поки що не названий смартфон, буде орієнтований на бюджетний сегмент і оснащений камерою із…

2 години ago

Земля приховувала це тисячоліттями: у Франції знайшли понад 7 тонн метеоритів

Це одна з наймасштабніших метеоритних знахідок у Європі — і вона відкриває нову сторінку в…

2 години ago

Як швидко і безпечно почистити роз’єм смартфона: прості поради для стабільної зарядки

У матеріалі — покрокова інструкція, як безпечно повернути смартфону стабільну зарядку, звільнивши його від пилу.

3 години ago

Вчені з’ясували, де найчастіше з’являються загадкові “молочні моря”

Дослідники сподіваються, що ці нові знання допоможуть прогнозувати появу феномену у просторі та часі, а…

6 години ago

“Тризуб” вражає: Україна вже випробовує бойовий лазер проти дронів і ракет

В Україні презентували новітній бойовий лазер "Тризуб".

8 години ago

Супутник Сатурна може приховувати життя: NASA спробує це довести, подробиці

Автори дослідження відзначають, що знайти життя на Титані - як шукати голку в стозі сіна,…

9 години ago