Categories: Наука

Вчені довели, що єхидна має водне походження, яке налічує понад 100 мільйонів років

Ще декілька років тому вважалось, що австралійська єхидна, відома своїми колючками та здатністю копати, походить від наземного предка. Однак, нові дослідження показали, що предки єхидни були напівводними, подібно до качконісів.

Так, вчені з UNSW Sydney та інших установ застосували високоточні методи сканування, зокрема комп’ютерну томографію, щоб дослідити внутрішню структуру єдиного відомого зразка кістки – плечової кістки виду Kryoryctes cadburyi, що жила понад 100 мільйонів років тому в Австралії. Детальніше про це можна прочитати у статті на Phys.org

Австралійські вчені зробили важливе відкриття, яке змінює наші уявлення про еволюцію єхидни — одного з найунікальніших ссавців на планеті. Як показали нові дослідження, ці яйцекладні ссавці походять від водного предка, що існував понад 100 мільйонів років тому.

Виявилося, що мікроструктура кістки більше схожа на таку як у качконосів, з товстими стінками та зменшеними порожнинами для кісткового мозку – ознака адаптації до водного середовища.

Це свідчить, що предки єхидн мали напівводний спосіб життя, а згодом адаптувалися до життя на суші.

Вивчення скам’янілостей: відкриття важливої ланки еволюції

Дослідницька група з Австралії, на чолі з вченими з Університету Мельбурна, провела порівняльний аналіз сучасних єхидн та стародавнього водного ссавця, відомого як Kryoryctes cadburyi. Цей представник давньої фауни Австралії жив більше 100 мільйонів років тому, і був знайдений під час розкопок в так званій Бухті Динозаврів на південь від країни. За допомогою вивчення єдиного збереженого фрагмента кістки стародавнього ссавця, вчені виявили вражаючі подібності з кістками сучасних однопрохідних ссавців, таких як єхидна та качконіс.

Однією з ключових особливостей, яку виявили дослідники, є масивні та важкі кістки давніх ссавців. Ця особливість допомагала тваринам пірнати і залишатися на дні водойм, виконуючи роль баласту. Водночас кістки сучасних єхидн набагато тонші та легші, що робить їх більш придатними для пересування по суші. Це відкриття підтверджує, що єхидні дійсно походять від водних предків, але з часом адаптувалися до життя на суші.

Це відкриття змінює наше розуміння еволюції однопрохідних ссавців та підкреслює важливість дослідження скам’янілостей для відновлення історії життя на Землі.

Вчені вже анонсували подальші дослідження, які допоможуть ще глибше вивчити розвиток однопрохідних ссавців і з’ясувати, як водне середовище могло вплинути на їхній розвиток. Це відкриття також допоможе краще розуміти еволюційні процеси в цілому та їх роль у формуванні сучасної фауни Землі.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Стародавній Київ крізь призму історії: вперше українцям показали рідкісні гривні і бронзові прикраси XI–XII століть

Відвідувачі музею мають змогу не лише побачити унікальні археологічні артефакти, а й дізнатися більше про…

17 хвилин ago

Інопланетні води під ногами? В родовищах літію знайшли хімічний феномен

Американські вчені з Університету Дьюка зробили відкриття, яке може змінити уявлення про хімічні процеси у…

2 години ago

Небезпечний вірус атакує користувачів Windows по всьому світу: що відомо

Lumma Stealer викрадає паролі, файли, криптогаманці та іншу конфіденційну інформацію з браузерів (Chromium, Mozilla, Edge).

4 години ago

Знахідка, що застигла в часі: у Єрусалимі випадково виявили 2300-річну прикрасу, яка вразила вчених

У Єрусалимі знайшли золоте кільце, якому понад 2300 років - і спершу прийняли за сучасне.

6 години ago

Вчені знайшли у Всесвіті дивний “збій”: дослідження карликових галактик порушило всі закони фізики

У глибинах космосу вчені виявили порушення законів астрофізики.

8 години ago