Фото - freepik
Вчені з Японії з’ясували, що ще мільярди років тому у предків сучасних ціанобактерій був примітивний біологічний годинник. Він працював у ритмі, який відповідав довжині дня на той час — близько 18–20 годин. Дослідження показує, що ці найдавніші фотосинтезуючі організми вже тоді вміли “передбачати” зміну дня і ночі, що допомагало їм виживати.
Робота опублікована в журналі Nature Communications (NatCom) .
Читайте також: Вчені відкрили революційний спосіб очищення води від антибіотиків: що відомо про екофільтр майбутнього
Стало відомо, що у предків сучасних ціанобактерій уже мільярди років тому був примітивний біологічний годинник. Саме про це провели масштабне дослідження вчені з Префектурального університету Фукуї та Інституту молекулярної науки.
Вони кажуть, що дане відкриття дозволяє по-новому поглянути на еволюцію життя на Землі та здатність живих організмів пристосовуватися до змін довкілля.
Ціанобактерії, або синьо-зелені водорості, — це одні з найдавніших і найважливіших мікроорганізмів на Землі. Саме вони відповідальні за велику кисневу катастрофу — глобальну подію, коли атмосфера Землі почала збагачуватись киснем, адже до появи цих організмів в атмосфері практично не було кисню.
Це прокаріоти не мають ядра, але мають фотосинтетичні пігменти (наприклад, хлорофіл А). Живуть вони у воді, ґрунті, термальних джерелах, арктичних льодах — практично всюди та утворюють колонії або нитки, часто візуально помітні як “цвітіння” води.
Відомо, що вчені досліджували білки KaiA, KaiB та KaiC, які керують циркадними ритмами цих бактерій. Вони відтворили в лабораторних умовах “біологічний годинник”, побудований на роботі згаданих білків, а потім порівняли активність білків сучасних бактерій із реконструйованими білками стародавніх форм.
З’ясувалося, що біологічний годинник стародавніх ціанобактерій працював у ритмі 18–20 годин – саме стільки, за підрахунками вчених, тривала доба на Землі кілька мільярдів років тому. Інакше кажучи, молекули зберегли “пам’ять” про те, з якою швидкістю тоді оберталася планета.
“Ми хотіли зрозуміти, коли і як стародавні бактерії навчилися передбачати зміну дня і ночі, щоб максимально ефективно проводити фотосинтез”, — зазначив керівник дослідження Ацуші Мукаїяма.
Дослідження також показало, що найдавніші форми білка KaiC не мали ритмічної активності, але з часом – ймовірно, внаслідок кліматичних змін і катастроф – вони поступово еволюціонували та набули здатності до самостійно підтримуваних циклів.
Сучасні ж ціанобактерії вже повністю “налаштовані” на 24-годинний ритм, тобто пристосували свій біологічний механізм до нинішньої швидкості обертання Землі.
Науковці сподіваються, що знання про еволюцію біогодинника допоможуть у створенні нових форм життя, адаптованих до умов інших планет.
“Ціанобактерії довго налаштовували свій біогодинник на 24-годинну добу, але ми сподіваємося, що в майбутньому зможемо прискорити цей процес – і створити організми з біологічним годинником, адаптованим до інших планет, наприклад Марса”, – додав професор Сюдзі Акіяма.
Читайте також: У джунглях Панами зародилася химерна мавп’яча традиція: чому капуцини викрадають малят у диких сусідів
Це відкриття не лише розкриває глибини минулого, а й відкриває перспективи для біотехнологій майбутнього.
Досліджуйте, чи безпечно залишати зарядку телефона в розетці: поради експерта щодо економії енергії та безпеки.
Науковці розповіли, як утворилися планети Сонячної системи
Дізнайтесь про поширені помилки користувачів iPhone, які шкодять продуктивності та акумулятору вашого пристрою. Як уникнути…
Глобальне потепління відкриває нові можливості для України у сільському господарстві. З правильним зрошенням країна може…
Фахівець пояснює, чому флагманські смартфони відмовляються від слотів для карт пам’яті, зокрема через швидкість вбудованої…
Горбаті кити можуть спілкуватися з людьми, створюючи бульбашкові кільця, і це може стати ключем до…