Фото - Національний заповідник "Давній Галич"
На Івано-Франківщині археологи зробили унікальне відкриття – у селі Залуква виявлено залишки давньоруського храму, датованого XII–XIII століттями. Виявлена споруда є унікальною для цього регіону, адже вона має форму ротонди – круглого храму, що було рідкістю в архітектурі Давньої Русі.
Про це повідомив Національний заповідник “Давній Галич”.
Читайте також: Таємниця, що тримала Британію в напрузі століттями: вчені з’ясували долю зниклої колонії Роанок
Як зазначили археологи, святиня розташована на території історичного Галича – столиці Галицького князівства й зведена на культурному шарі тієї доби, що дозволяє впевнено датувати його періодом XII–XIII століть — часом розквіту Галицько-Волинської держави.
Святиня має майже правильну круглу форму з видовженням по осі захід–схід, а її діаметр сягає 14,9 метра. Крім того, археологи розповіли, що фундамент ротонди заглиблений у лесовий материк на 40–50 см, а збережена висота стін — до одного метра.
Поруч з храмом також знайдено стародавній могильник, що свідчить про сакральне значення місця і його використання не лише для богослужінь, а й для поховань. Таке поєднання храму та кладовища типове для християнської традиції тих часів.
У заповіднику зазначають, що це відкриття є надзвичайно цінним для вивчення історії українського середньовіччя, архітектури княжої доби та релігійного життя населення Давньої Русі. Результати розкопок можуть стати підґрунтям для створення нового туристичного маршруту та подальших історико-архітектурних реконструкцій.
Читайте також: Вчені реконструювали обличчя Моцарта на основі його черепа: яким міг виглядати геніальний композитор
Археологи планують продовжити дослідження, щоб з’ясувати точні межі споруди, її конструктивні особливості та можливі фази перебудови. Вже зараз фахівці припускають, що знайдена ротонда могла бути частиною більшого церковного комплексу, який функціонував у межах княжого Галича.
У травні 2025 року найдоступнішим тарифом від Vodafone Україна є Red Start, який коштує 240…
Реконструкція дає змогу не лише «побачити» обличчя генія, а й наблизити сучасників до епохи, коли…
Соцмережа TikTok запускає функцію медитацій, щоб допомогти користувачам лягати спати раніше.
Це перше пряме палеонтологічне свідчення існування сучасного виду дерев у стародавніх тропічних лісах Азії.
Вчені прочитали втрачену працю з обвугленого сувою часів Везувію.
Стало відомо, що мобільний оператор lifecell змінює умови для абонентів тарифів “Бізнес старт”, “Бізнес свобода”…