Categories: Наука

В Україні знайдено унікальну срібну медаль 19 століття: як унікальний артефакт пов’язаний з Шотландією

На Дніпропетровщині, на території Нехворощанського монастиря, учасники експедиції історичного музею імені Дмитра Яворницького виявили срібну шотландську медаль, датовану 1871 роком. Ця знахідка є досить рідкісною для України, оскільки подібні артефакти трапляються вкрай рідко.

Те, що вдалося дізнатись науковцям після знахідки цього цінного артефакту, що зв’язки Чернеччинської територіальної громади та Шотландії мали місце ще в 19 столітті.

Про це написав в своєму дописі на Facebook в.о. директора Дніпровського національного історичного музею ім. Яворницького Олександр Старік.

За його словами, знайдена медаль належала британській компанії “Clayton & Shuttleworth” і у 1871 році використовувалася в якості нагороди за одне з призових місць на виставці у шотландському м. Перт (26-28 липня 1871р.) у номінації “Знаряддя виробництва”. Про це розповів журналістам виконувач обов’язків директора музею Олександр Старік.

“На лицевому боці медалі напис по колу: HIGHLAND AND AGRICULTURAL SOCIETY OF SCOTLAND INST. MDCCLXXXIV. (гірниче та сільськогосподарське товариство Шотландії 1784.). По центру у вінку напис: TO/Clayton & Shuttleworth/ LINCOLN/For Collection of Implements /PERTH SHOW/1871. Зворотній бік, на жаль, втрачено”, – зазначив науковець.

Олександр Старік зазначив, що в архівах музею є каталог цієї виставки, де зазначено, хто брав участь. За його словами, учасниками виставки були тварини, а сама подія мала велике значення для аграрної сфери.

Зазначимо, що Нехворощанський монастир був заснований ще в середині 18 століття, одночасно з містечком Нехворощею і його засновниками були втікачі з Поділля. Цей монастир мав значний вплив на розвиток духовного життя та культури в цьому регіоні.

Він розташовувався на лівому березі Орелі, на землях війська Запорозького Низового та підлягав юрисдикції Січового храму Покрови пресвятої Богородиці. Нехворощанський монастир разом із Самарським монастирем зазнавав нападів кримських татар. Однак події в монастирі у 19 столітті маловідомі, що ускладнює встановлення точного шляху потрапляння медалі на територію України.

“Є припущення, що такі медалі могли вручати за придбання дорогої продукції, доступної лише заможним господарствам. Проте точних підтверджень цьому поки немає. Це відкриває для нас новий погляд на історію цього монастиря”, — наголосив історик.

Наразі срібна медаль перебуває у Дніпропетровському національному історичному музеї імені Дмитра Яворницького, де проводиться її наукова обробка. Після завершення досліджень вона буде передана до державного музейного фонду.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Google зняла захист із мільйонів пристроїв: що сталося

Google без зайвого галасу змінила політику безпеки Android — одна з найпоширеніших версій ОС більше…

24 хвилини ago

Фізики відкрили секрет ідеального страйку в боулінгу: дізнайтесь ідеальну траєкторію кулі

Команда науковців змоделювала рух кулі та з’ясувала, що навіть неідеальний кидок може завершитися страйком.

2 години ago

Квантові сенсори замість супутників: інженери представили навігацію, яка точніша за GPS у 50 разів

Новинка вже працює в повітрі та на землі — і може стати революцією для військових,…

3 години ago

Морський монстр у кадрі: вчені вперше зняли гігантського кальмара в океанських глибинах (відео)

Це відкриття стало можливим завдяки міжнародній співпраці в рамках проєкту Ocean Census, спрямованого на вивчення…

4 години ago

Вчені б’ють на сполох: улюблений аромат з кремів і парфумів може викликати запалення мозку

Дослідження показало: навіть безпечні на перший погляд сполуки потребують ретельнішої перевірки.

6 години ago

Android отримає інструмент для боротьби з “ненажерливими” додатками: що відомо

Google оголосила про запуск нового інструменту, що допоможе боротися з однією з головних причин швидкого…

8 години ago