Categories: Наука

В Канаді тисячі змій весною збираються у величезне лігво: біолог пояснив, що стоїть за цим феноменом

Щовесни в канадській Манітобі, зокрема в регіоні Інтерлейк, відбувається унікальне явище: тисячі червонобоких підв’язкових змій (Thamnophis sirtalis parietalis) збираються разом і формують величезні клубки. Це дивовижне явище привертає увагу біологів і туристів.

Виявляється, не всі змії ведуть одиночний спосіб життя та уникають соціальних контактів. Наприклад, деякі види змій мають складну соціальну структуру, подібну до інших групових тварин. Такі висновки були зроблені в дослідженні, опублікованому в Behavioural Ecology у листопаді 2023 року.

Ця гіпотеза яскраво підтверджується в одному з найунікальніших природних явищ на Землі. Так, щовесни в канадській Манітобі, у регіоні Інтерлейк, тисячі червонобоких підв’язкових змій (Thamnophis sirtalis parietalis) виповзають зі своїх зимових схованок, утворюючи вражаючі живі клубки.

Літо тут коротке, а зими суворі — температура може опускатися нижче –30°C, а земля залишається вкритою снігом майже півроку. Для холоднокровних тварин це смертельні умови, але місцевий ландшафт рятує їх. Справа в тому, що під землею в районі Нарциса розташовані глибокі вапнякові печери, які і стали ідеальним укриттям для зимової сплячки змій.

Ритуал спарювання підв’язочних змій відбувається поблизу боліт на території, що охороняється Narcisse Snake Dens і триває один-три тижні в кінці квітня – початку травня. Самці зазвичай першими виповзають зі своїх зимових притулків і терпляче чекають появи самок. А як тільки показуються самки, вони починають активно спарюватися з ними. Причому, прагнення самців настільки велике, що накидаючись на самку, вони переплітаються один з одним і утворюють кулю. Іноді ця “куля” складається з десятків самців і всього однієї самки.

Дорослих самок легко відрізнити від самців: вони, як правило, більші й довші за своїх кавалерів. Зазвичай в кінці літа у них з’являється потомство, що складається з 40-50 дитинчат! Вони, як їхні батьки колись, знайдуть собі притулок в утворених грунтовими водами тріщинах, в яких зможуть пережити канадську зиму.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Нові обчислення змінили астрономічну карту Всесвіту: хто насправді найближче до Землі

Дане відкриття не лише уточнює наші знання про Сонячну систему, а й демонструє важливість переосмислення…

2 години ago

MEGOGO українізував один із найвідоміших спортивних телеканалів світу: що зміниться для користувачів

MEGOGO відкрив українську аудіодоріжку на Eurosport для всіх ретрансляторів.

5 години ago

Звідки в Україні Путіни: як резонансне прізвище стало звичним у Києві та Одесі

Як з'ясувалось, походження прізвища Путін не має прямого зв’язку з президентом РФ, а є частиною…

7 години ago

Київстар попередив: дзвінки та мобільний інтернет працюватимуть не так, як раніше

VoLTE - крок до майбутнього, де весь мобільний зв’язок працює повністю через IP-протоколи.

8 години ago

Велике оновлення від Google: на що вказує нова політика компанії

Оновлення фірмового стилю Google востаннє відбулося майже десять років тому.

8 години ago

Як фламінго перетворюють воду на зброю: таємниці полювання з використанням фізики

Дане відкриття додає ще одну грань до дивовижних адаптацій природи, які, завдяки науці, тепер можуть…

10 години ago