фото - freepik
В Україні існують прізвища, які в минулому надавали лише найкрасивішим або найвродливішим людям. Це могло бути свого роду компліментом або відображенням певних якостей, що характеризували особу.
В своїй праці “Сучасні українські прізвища” мовознавець Юліан Редько розповідає про прізвища, які належали красивим чоловікам і жінкам.
Справді, наші пращури часто утворювали прізвища з огляду на особливості зовнішності людини. Так, привабливі чоловіки й жінки справляли гарне враження, тому їх поважали у суспільстві і давали їм відповідні родові імена.
Зазначимо, що багато прізвищ, які позначають красу, в сучасній Україні є дуже поширеними, а їхнє первісне значення стало менш очевидним.
Наприклад, в Україні наразі проживає 2188 представників родового імені “Мальована”. З давніх-давен вважалося, що така людина вражала своєю красою і всі захоплювалися її зовнішнім виглядом.
Основні прізвища, які вказували на зовнішню красу:
Гарний, Гарнюк. Прямий натяк на вродливість та приємну зовнішність. Люди з цими прізвищами вважалися справжньою окрасою громади.
Красень, Красюк. Такі прізвища часто давали людям із виразними рисами обличчя.
Чорнявий. Похідне від “чорняві” – для чоловіків із темним, виразним волоссям і карими очима, що вважалися дуже привабливими.
Рум’яний, Рум’янко. Відображало здоровий і привабливий колір обличчя.
Біленький. Символізувало світлу шкіру або світле волосся, що в ті часи асоціювалася з ніжністю та чистотою.
Статний. Вказувало не лише на красу, але й на гарну поставу та стрункість.
Крім того, до прізвищ, які давали лише найгарнішим людям, належать:
А також такі прізвища, як Гожий, Хороший, Хорошун, Хорошко, Принадний, Чистик, Форемний – вказують, що людина належала до роду привабливих. Їх предки залишали гарне враження завдяки зовнішньому вигляду.
Цікаво, що у деяких регіонах краса була соціальним фактором, тому гарні люди навіть мали більше шансів укласти вигідний шлюб.
Навколо Евересту чути дивні звуки, які змусили вчених розібратися, звідки вони з'являються.
Google заявила, що новий інструмент не вплине на інші пристрої Android, такі як телевізори та…
Проєкт передбачає використання кріоконсервації - технології, яка дозволяє заморожувати біоматеріали на тисячі років при наднизьких…
Honor анонсувала середньобюджетний Honor Power з батарейкою 8000 мАг.
Німецькі вчені довели, що чорні ворони здатні розпізнавати геометричні закономірності - унікальна навичка, раніше відома…
Вчені створили рідкометалевого робота, як у "Термінаторі-2".