Categories: Наука

Стародавні вартові Карибів: вчені натрапили на скам’янілі останки хижаків, які правили островами мільйони років тому

Міжнародна група вчених із США, Франції, Куби та Домінікани зробили містичне відкриття на Карибах — знайдено скам’янілі останки загадкових хижаків-собіцидів, що нагадували поєднання крокодила з хортом. Ці давні рептилії, які зникли мільйони років тому, колись були вершиною харчового ланцюга на островах, де сьогодні панують тропічні птахи й змії.

Дослідження опубліковано у науковому журналі Proceedings of the Royal Society B (RPSB).

Варто зазначити, що перші знахідки, зроблені три десятиліття тому на Кубі та в Пуерто-Ріко , поставили вчених у безвихідь. Ще б пак, знайдені конічні зуби із зазубринами мали б належати великому хижакові, але в Карибському басейні таких ніколи не знаходили.

Розгадка прийшла у 2023 році, коли у Домініканській Республіці виявили зуб разом із двома хребцями. Це дало змогу вперше точно ідентифікувати тварину як себіцида — представника нотозухій, стародавньої групи вимерлих наземних крокодилів.

Аналіз морфології та хімічного складу решток підтвердив, що знайдені рештки належали  останнім представникам нотозухій, групи стародавніх сухопутних крокодилів. Ці істоти нагадували гібрид сучасного крокодила та хорта.

Саме ці хижаки після вимирання динозаврів не лише мешкали на островах, але й залишались на вершині харчового ланцюга Південної Америки. Вони домінували в екосистемах регіону 11 млн. років тому.

Полювали себіциди на чотирьох довгих ногах, розриваючи здобич гострими зубами. Деякі види досягали шести метрів завдовжки і були захищені кістяними пластинами.

Вчені припускають, що до Карибського басейну ці рептилії потрапили через тимчасовий сухопутний міст, що з’єднував острови з материком. Якщо гіпотеза вірна, собіциди могли процвітати тут мільйони років, доки їх не змінили сучасні хижаки — змії, птахи та крокодили.

Відкриття стало можливим завдяки новим методам пошуку. На відміну від традиційних розкопок у печерах, вчені нині досліджують відслонення порід на будівельних майданчиках і дорожніх розрізах, де осадові шари можуть містити скам’янілості з раніше недоступних геологічних періодів. Саме це дозволило знайти цінні рештки на поверхні.

Знахідка себіцидів доповнила багату палеонтологічну історію регіону. В останні роки на Карибах виявили останки морських мозазаврів, давніх лінивців і навіть вимерлих гризунів.

Ці сухопутні “крокодило-пси” додають до історії життя на Землі ще одну захопливу сторінку, а Кариби – до списку регіонів, де ще залишилось багато прихованих доісторичних таємниць.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Вчені змогли відтворити умови, в яких жили найдавніші мікроорганізми Землі близько 4 млрд. років тому.

3 години ago

Через 250 тисяч років спокою “зомбі-вулкан” у Болівії знову показує ознаки життя: чому вчені б’ють на сполох

Вулкан Утурунку в Болівії, що більше 250 тис. років перебував у стані спокою, знову активізувався,…

6 години ago

На Земній орбіті не проштовхнутись: 28 квітня в космос вирушив рекордний потік супутників

28 квітня 2025 року став одним із найбільш насичених днів в історії космічних запусків.

7 години ago

Lifecell подбав про 5G у роумінгу: хто з українців і де вже може скористатися зв’язком нового покоління

lifecell активно розширює доступ до 5G-мережі в роумінгу шляхом укладання партнерств з мобільними операторами по…

8 години ago

Прізвища, які в давнину свідчили про багатство і повагу: перевірте своє у списку

Такі прізвища не лише вказували на статус, а й часто зберігали пам’ять про соціальне становище…

9 години ago

Магнітні бурі 1 травня: вчені назвали ймовірні наслідки активного Сонця

Протягом останніх 24 годин сонячна активність була на низькому рівні, тому у четвер, 1 травня,…

10 години ago