Categories: Новини

Вчені знайшли у надрах Землі розрив, що викривляє поверхню нашої планети

Дослідження показує стародавню океанічну плиту під поверхнею Землі

Історія нашої планети налічує більше 4,5 мільярда років, і за цей час Земля зазнала безліч змін. Протягом мільйонів років Аравійська та Євразійська континентальні плити зустрічалися, а морське дно, розташоване між ними, відоме як океанічна плита Неотетіс, потрапляло все глибше в надра Землі. Коли ці плити зіштовхнулися, їхні краї змістилися і піднялися, сформувавши потужні гори Загрос, згідно інформації, опублікованій IFLScience.

Дослідження вчених з Геттінгенського університету

У новому дослідженні, вчені виявили вражаючі факти: гори Загрос опинилися у центрі геологічної драми. Стародавня океанічна плита під сучасним Іраком відкривається горизонтально, що викликає величезний підземний розрив. Цей розрив простягнувся від південного сходу Туреччини до північного заходу Ірану. Він безпосередньо впливає на викривлення та зміщення поверхні Землі, змінюючи ландшафт у міру його еволюції.

Команда дослідників з Геттінгенського університету зосередила увагу на вивченні того, як гори Загрос змінювалися протягом останніх 20 мільйонів років. Результати їхніх досліджень свідчать, що вага гір має сильний вплив на вигин поверхні планети, утворюючи западини, заповнені осадом — яскравим прикладом є Месопотамія. Вчені також виявили, що западина, глибиною 3-4 кілометри, насправді глибша, ніж вважалося раніше.

Доктор Ренас Кошнав, головний автор дослідження та науковий співробітник кафедри структурної геології та геометрії Геттінгенського університету, зазначає, що результати їхньої роботи свідчать про те, що океанічна плита, яка опускається під регіоном, тягне за собою й поверхню Землі разом з масою гір.

Несподівані результати та нові перспективи

Незважаючи на помірний рельєф у північно-західній частині Загросу, вчені були вражені кількістю осадів, що скупчилися в досліджуваній області. За словами доктора Кошнава, це свідчить про те, що западина насправді глибша, ніж можна було б припустити, враховуючи навантаження від гір.

Ця плита, як вважається, тягне регіон вниз, звільняючи місце для накопичення ще більшої кількості осадів. У напрямку Туреччини зоны заповнені осадом стають набагато мілкішими, що дає підстави вважати, що плита відкололася, втративши силу тяжіння.

Подальші дослідження

Команда науковців вважає, що нові дані свідчать про те, що океанічна плита Неотетіс занурюється в мантію Землі. У майбутньому вчені планують досліджувати, як внутрішні процеси планети впливають на рельєф гір Загрос. Це може пролити світло на те, як глибинні процеси формують геологічні особливості на поверхні.

Доктор Кошнав також вважає, що їхнє дослідження допоможе краще зрозуміти, як функціонує зовнішня оболонка нашої планети. Геологічні процеси займають неймовірно багато часу, але змінюють планету, і мало що залишається незмінним. Наприклад, одні з найбільш драматичних змін відбуваються вздовж Східноафриканської рифтової системи (EARS), одного з найбільших розломів у світі, який простягається на тисячі кілометрів через кілька країн Африки.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Бюджетний смартфон із сенсором Sony: Acer готує сюрприз для фанів мобільної зйомки

Новий, поки що не названий смартфон, буде орієнтований на бюджетний сегмент і оснащений камерою із…

10 хвилин ago

Земля приховувала це тисячоліттями: у Франції знайшли понад 7 тонн метеоритів

Це одна з наймасштабніших метеоритних знахідок у Європі — і вона відкриває нову сторінку в…

40 хвилин ago

Як швидко і безпечно почистити роз’єм смартфона: прості поради для стабільної зарядки

У матеріалі — покрокова інструкція, як безпечно повернути смартфону стабільну зарядку, звільнивши його від пилу.

2 години ago

Вчені з’ясували, де найчастіше з’являються загадкові “молочні моря”

Дослідники сподіваються, що ці нові знання допоможуть прогнозувати появу феномену у просторі та часі, а…

4 години ago

“Тризуб” вражає: Україна вже випробовує бойовий лазер проти дронів і ракет

В Україні презентували новітній бойовий лазер "Тризуб".

6 години ago

Супутник Сатурна може приховувати життя: NASA спробує це довести, подробиці

Автори дослідження відзначають, що знайти життя на Титані - як шукати голку в стозі сіна,…

8 години ago