Categories: Новини

Вчені виявили на Марсі дивні зміни клімату: чи могло вижити там життя

Тривалий час вважалося загадкою, яким чином на Марсі могла існувати рідка вода, враховуючи, що планета розташована значно далі від Сонця. Проте, недавнє дослідження, опубліковане в журналі Nature Geoscience, проливає світло на цю таємницю, повідомляє Space.

Процеси, що змінюють клімат

Науковці встановили, що в далекому минулому температура на Марсі могла зазнавати значних змін протягом коротких спекотних і холодних періодів. Ці температурні коливання могли бути вкрай небезпечними для можливого життя на Червоній планеті. Вчені впевнені, що хоча зараз Марс — холодна і посушлива планета, мільярди років тому він нагадував Землю зі своїм теплішим і вологішим кліматом.

Теорії про рідку воду

Дослідження показує, яким чином на Марсі могла існувати рідка вода. Вчені довгий час гадали, як при таких умовах зберігалася рідка вода, адже мільярди років тому Сонце випромінювало менше тепла.

Раніше дослідники вважали, що водяна пара у атмосфері могла сприяти виникненню рідкої води через наявність великої кількості водню. Він міг взаємодіяти з атомами вуглецю, створюючи вуглекислий газ, який діяв як парниковий газ, утримуючи тепло. Однак, це створювало ще одну проблему — водень в атмосфері не міг існувати надто довго.

Теплі періоди і їх наслідки

Команда дослідників провела моделювання, аби зрозуміти, як змінювався вміст водню в атмосфері Марса. Результати показали, що на планеті існували епізодичні теплі періоди приблизно 3-4 мільярди років тому. Ці теплі фази змінювалися холодними протягом близько 40 мільйонів років, причому кожен теплий період тривав щонайменше 100 тисяч років.

Вчені вважають, що одним з чинників появи теплих і вологих періодів стало проникнення води з атмосфери на поверхню, що сприяло підвищенню вмісту водню в атмосфері та підтримувало парниковий ефект.

Хімічні реакції і їх важливість

Автори дослідження також виявили, що вуглекислий газ постійно реагував зі світлом від Сонця, утворюючи монооксид вуглецю. Однак під час теплих періодів моноксид знову перетворювався на вуглекислий газ. Якщо ж Марс залишався холодним протягом тривалого часу, це призводило б до накопичення монооксиду вуглецю і кисню, що могло негативно вплинути на можливість існування життя.

Шанси на життя на Марсі

Нині науковці прагнуть дізнатися, чи існувало на Марсі, хоч і мікробне, життя в його далекому минулому. Однак зміни температури могли стати фатальними для розвитку життя, якщо таке і існувало.

Наступні кроки дослідження

У найближчому майбутньому автори дослідження мають намір порівняти свої моделі з реальними зразками ґрунту, що їх планується доставити з Марса на Землю у наступному десятилітті. Це дослідження, безумовно, додасть важливих деталей до вже існуючих теорій про потенційне життя на Червоній планеті.

Aleksandr V.

Recent Posts

Витік фото у мережу розкрив всі відтінки нових iPhone 17 та iPhone 17 Air

Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…

8 години ago

В Україні знайшли стародавні артефакти

У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.

8 години ago

В Україні податкова служба перевіряє рахунки і вимагає пояснити джерела доходів: подробиці

Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…

9 години ago

На глибині 8000 метрів в океані виявили активного хижака, який змінює уявлення про глибоководні екосистеми

Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…

11 години ago

Київстар анонсував запуск супутникового зв’язка Starlink для українських смартфонів

Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.

12 години ago

Виявити рак за 20 секунд: корейські вчені створили сенсор для швидкої діагностики

Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…

17 години ago