Вчені відкрили загадкові підводні вулкани в центрі Тихого океану: чи становлять вони загрозу
Під час дослідницької експедиції з картування морського дна в центральній частині Тихого океану, біля островів Кука, вчені виявили цілу групу підводних вулканів. Деякі з них, за попередніми оцінками, є відносно “молодими” за геологічними мірками.
Про це повідомляє Live Science.
Так, під час дослідницької експедиції в центральній частині Тихого океану, неподалік островів Кука, міжнародна команда вчених зробила значне відкриття – вони виявили групу підводних вулканів, які раніше не були зафіксовані. З точки зору науки це дуже важливо, адже вулканічна діяльність на океанському дні може суттєво впливати на хімічний склад води, утворення нових екосистем та навіть глобальні кліматичні процеси.
Дослідники припускають, що частина цих вулканів є відносно “молодими” за геологічними мірками, що вказує на їхню потенційну активність. І хоч поки немає жодних передумов, що ці вулкани найближчим часом почнуть “оживати”, однак вчені не відкидають можливу загрозу і продовжують дослідження, щоб краще зрозуміти їхній стан.
“Досі ми не бачили жодних явних ознак вулканічної активності, але, з іншого боку, ніхто ще не мав можливості уважно вивчити морське дно і взяти його зразки. Після повної обробки та інтерпретації наша нова карта морського дна має допомогти вченим у майбутньому швидко перейти безпосередньо до найкращих точок для відбору зразків”, – заявили представники Управління з мінералів морського дна (SBMA), яке було одним із керівників дослідження.
Нагадаємо, що острови Кука – це група з 15 островів у південній частині Тихого океану, розташованих між Французькою Полінезією та Американським Самоа. Цей архіпелаг утворився мільйони років тому, коли Тихоокеанська плита рухалася над гарячою точкою магми в мантії Землі — подібно до того, як утворилися Гавайські острови. Гаряча точка магми – це локалізована область у мантії Землі, де надзвичайно гаряча порода піднімається до поверхні, викликаючи вулканічну активність. На відміну від вулканів на межах тектонічних плит, гарячі точки виникають у середині плити і залишаються нерухомими, тоді як плита під ними з часом переміщається.
Гарячий мантійний шлейф з гарячої точки переносить тепло та магму до земної кори, що може призвести до виверження магми з мантії на морське дно та подальшого швидкого охолодження у воді. З часом виверження, що повторюються, створюють вулканічну структуру, утворюючи підводний вулкан. Якщо виверження продовжуються, вулкан стає достатньо великим, щоб прорватися на поверхню океану, утворюючи вулканічний острів.
Читайте також: Природа створила, а люди ще не поділили: що відомо про 13 “нічийних” островів
Більшість вулканів біля островів Кука є давніми, вони утворилися десятки або сотні мільйонів років тому. Але острови Раротонга і Аітутакі складаються з комбінації старіших і молодіших порід і є одними з наймолодших островів, що утворилися тут.