У Європі збудують найбільший у світі колайдер в історії завдовжки 91 кілометр. Future Circular Collider стане новим етапом у наукових дослідженнях, забезпечуючи ще більший потенціал для фізичних відкриттів, і, можливо, допоможе розв’язати деякі з найбільших загадок сучасної фізики.
Так, Європейська організація з ядерних досліджень CERN заявила, що не виявила технічних перешкод для реалізації проекту Future Circular Collider — наймасштабнішого колайдера в історії завдовжки 91 кілометр. Це втричі більше від чинного Великого адронного колайдера, який відкрив бозон Хіггса в 2012 році.
Колайдер (англ. collider від collide – “зіштовхуватися”) – прискорювач частинок на зустрічних пучках, призначений для вивчення продуктів їх зіткнень. Завдяки колайдерам вченим вдається надати елементарним частинкам речовини високу кінетичну енергію, направити їх назустріч один одному, щоб зробити їхнє зіткнення.
CERN – найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій, розташована на кордоні Франції та Швейцарії . Тут працюють вчені з усього світу, а сам центр фінансується 23 європейськими державами та Ізраїлем.
Пропонований прискорювач має замінити чинний Великий адронний колайдер, чиї можливості буде вичерпано до 2041 року. Він забезпечить нові можливості для вивчення устрою матерії, фундаментальних взаємодій та еволюції Всесвіту.
Однак багато хто критикує 17-мільярдний проект за масштаб, можливу шкоду екології та вилучення земель. Проти виступають деякі місцеві жителі та частина наукової спільноти. Остаточне рішення про будівництво має бути ухвалене до 2028 року.