У Єгипті виявили розкішну гробницю лікаря фараона, який лікував магією
У самому центрі Єгипту, в історичному поселенні Саккара, нещодавно археологи здійснили неймовірне відкриття – гробницю, що датується 4100 років тому. Ця розкішна гробниця належала не кому інше, як лікарю самого фараона, повідомляє LiveScience.
Це цікаво: Парад чотирьох планет: унікальне явище на небі в січні, яке не можна пропустити
Швейцарсько-французька команда дослідників, яка брала участь у розкопках, повідомила, що лікар мав ім’я Тетінебефу. Хоча більшість артефактів в гробниці вже давно стали жертвами грабіжників, науковці змогли вивчити настінні розписи та ієрогліфи, які розповідають про посаду лікаря і зображують різноманітні медичні предмети, що, можливо, використовувалися під час лікування.
Медичні титули давнього Єгипту
Цікаво, що цей лікар носив титул “чарівника богині Селкет”, яка, за повір’ями, була покровителькою від укусів скорпіонів. За словами Філіпа Колломбера, керівника швейцарсько-французької групи дослідників і єгиптолога з Женевського університету, це говорить про те, що Тетінебефу спеціалізувався на лікуванні укусів отрут.
У написах також згадується, що тут спочиває “керівник лікарських рослин”. Фахівці відзначили, що це звання є досить рідкісним – раніше було знайдено лише один подібний випадок у всьому Стародавньому Єгипті. Водночас на стінах гробниці можна прочитати, що похований був “головним дантистом” – ще одним почесним званню, яке нечасто зустрічається в давньоєгипетських текстах.
Тетінебефу – провідний лікар фараона
З усіма цими титулами стає очевидним, що Тетінебефу був не простим лікарем. “Він безсумнівно лікував самого фараона, працюючи при королівському дворі”, – підкреслив Колломбер.
Ця важлива археологічна знахідка, що датується епохою правління короля Пепі II, вражає своїм вишуканим різбленням і яскравими творами мистецтва. На приклад, гробниця містить розмальовані фальшиві двері та складні сцени похоронних приношень, про що повідомляє Arkeonews.
Дослідження та розкопки
Проектування стін гробниці насичене яскравими картинами, які збереглися до наших днів, наче тільки вчора завершені: “Легко забути, що їм 4000 років”, – зауважила команда дослідників.
Примітно, що попри всі розпису і написи, гробниця була “повністю пограбована”, тому людських залишків виявити не вдалося. Розкопки в Саккарі стартували ще в 2022 році з метою дослідження могил державних службовців часів короля Пепі, які були поховані поруч з ним і його дружинами, повідомляють представники єгипетського міністерства туризму та старожитностей.
Ця знахідка є ще одним свідченням багатої історії та культури давнього Єгипту, яка продовжує дивувати своєю глибиною та таємницями.