фото - freepik
Дослідники з Единбурзького університету Шотландії перевірили, як нейромережі від Google, OpenAI та Anthropic розпізнають час на аналогових циферблатах. Виявилося, що у 75% випадків штучний інтелект помиляється, особливо коли годинник має римські цифри або незвичні стрілки.
Про це сказано на сайті університету.
Так, вчені перевірили, чи можуть системи штучного інтелекту, які обробляють текст і зображення, відомі як мультимодальні великі мовні моделі (MLLM), відповідати на запитання, пов’язані з часом, дивлячись на зображення годинника чи календаря.
Для експерименту було використано різні типи циферблатів:
Результати експерименту показали, що більшість мовних моделей в кращому випадку встановлювали правильне положення годинникової стрілки менш ніж у чверті випадків. А от коли на годиннику були римські цифри або стилізовані стрілки, то помилки траплялися частіше.
Найгірше ШІ справлявся з годинниками, на яких:
Отож, попри свої передові можливості в обробці тексту й зображень, сучасні нейромережі виявилися погано навченими на задачах розпізнавання часу.
Це може бути пов’язано з тим, що:
Ці результати демонструють обмеження сучасних мультимодальних моделей: хоча вони можуть генерувати тексти, аналізувати зображення та навіть розпізнавати складні шаблони, звичайний механічний годинник все ще залишається для них проблемою. Це нагадує, що штучний інтелект, хоч і здається розумним, все ще має прогалини у базовому візуальному аналізі.
Офіційно результати дослідження будуть оголошені у Сінгапурі 28 квітня 2025 року на семінарі “Міркування та планування великих мовних моделей” під час Тринадцятої міжнародної конференції з вивчення представлень (ICLR).
“Більшість людей вміють визначати час і користуватися календарями з раннього віку. Наші висновки підкреслюють значну прогалину в здатності штучного інтелекту виконувати те, що є досить базовими навичками для людей. Ці недоліки необхідно усунути, якщо системи штучного інтелекту мають бути успішно інтегровані в чутливі до часу реальні програми, такі як планування, автоматизація та допоміжні технології”, – заявили науковці.
Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…
У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.
Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…
Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…
Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.
Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…