Фото: IFLS
Попри те, що Аменхотеп III є одним із найвідоміших фараонів Стародавнього Єгипту, його мумія залишається однією з найбільш погано збережених. Цей фараон царював за часу одного з найзначніших періодів розквіту країни, і його правління тривало приблизно 40 років, під час яких Єгипет переживав мир і процвітання,пише IFLScience.
Аменхотеп III, що правив приблизно з 1388 по 1351 рік до н. е., був представником XVIII династії. Його оголосили спадкоємцем престолу ще за життя батька, фараона Тутмоса IV, коли йому, як вважається, було менше 10 років. Правителем він став всього у 12 років.
Він став творцем багатьох величних храмів і пам’яток, зокрема основної частини храмового комплексу в Луксорі. Поминальний храм Аменхотепа III, розташований на березі Нілу, хоча й не зберігся до наших днів, все ще охороняється величезними статуями, відомими як Колоси Мемнона, які, за визначеннями вчених, ймовірно, також зображують самого фараона.
Попри те, що фараон Аменхотеп III вважається одним із найбільш вивчених, його мумія, виявлена у схованці гробниці свого діда, фараона Аменхотепа II, сильно постраждала від грабіжників і вологи. За підрахунками, він помер у віці приблизно 45-50 років, проте точний вік залишається невідомим.
У процесі створення реконструкції обличчя, вчені стикнулися з безліччю труднощів. Мумія була настільки пошкоджена, що це ускладнювало відтворення зовнішності цього правителя. За традиційною культурою єгиптян, Аменхотепа III не забальзамували звичайним способом, а його тіло пройшло особливу процедуру муміфікації.
Для найточнішої реконструкції обличчя фараона вчені звернулися до записів австралійського дослідника Графтона Сміта, який описував мумію ще у 1905 році. Вони виявили, що розміри черепа були виміряні неправильно. Так, реальна довжина черепа становить 17,4 см, а не 19,4 см.
Проте вимірювання таких характеристик, як відстань між очима, розміри очних ямок і ширина носа, дозволили створити більш точну модель черепа. На основі цих даних вчені використали та отримали результати томографії сучасних людей, щоб змоделювати м’які тканини обличчя.
Втім, точні деталі, такі як зачіска, колір шкіри та форма очей Аменхотепа III залишаються загадкою. Тому перша реконструкція обличчя показує фараона без волосся, із заплющеними очима та у сірому кольорі.
Однак вчені також створили альтернативну версію реконструкції, яка включає волосся, відкриті очі та традиційний одяг фараонів, що носили приблизно 3400 років тому. Це менш суворе, але колоритне трактування надає уявлення про вигляд одного з найзнаменитіших правителів Стародавнього Єгипту.
Результати дослідження були опубліковані в журналі Clinical Anatomy, і це ще один крок у напрямку розширення нашого розуміння історії Стародавнього Єгипту.
Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…
У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.
Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…
Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…
Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.
Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…