Ящірка Cryptovaranoides microlanius
У кар’єрі поблизу Бристоля (Велика Британія) науковці зробили вражаюче відкриття – були виявлені рештки найдавнішої відомої ящірки, вік якої перевищує 205 мільйонів років. Ця знахідка має потенціал змінити наше розуміння еволюції групи Squamata, до якої належать сучасні ящірки та змії, адже часу їхнього виникнення тепер відсунуто на 35 мільйонів років углиб історії, повідомляє Earth.com.
Читайте також: Інопланетне вторгнення на Землю: експерт з НЛО знайшов портал
Дослідники з Бристольського університету дали новій істоті назву Cryptovaranoides microlanius, що в перекладі означає «прихована ящірка, маленький м’ясник». Істота отримала таку назву завдяки своїм гострим зубам, які, як вважають науковці, використовувала для розривання здобичі.
Попри значущість відкриття, воно викликало певну дискусію серед науковців. У 2023 році незалежна група дослідників висунула гіпотезу, що Cryptovaranoides може належати не до ящірок, а до архозавроморфів, групи, що об’єднує крокодилів і динозаврів.
З метою підтвердження або спростування цієї теорії науковці з Бристольського університету провели додаткові дослідження скам’янілостей, використовуючи комп’ютерну томографію. Рентгенівське сканування допомогло виявити деталі будови рептилії, які раніше залишалися прихованими в породі.
«Усі особливості будови черепа, щелепи, зубів та кісток кінцівок підтверджують, що Cryptovaranoides – це ящірка, а не архозавроморф. У нашій новій статті ми детально розглядаємо кожне критичне зауваження та надаємо розширену фотодокументацію зразка і 3D-зображення зі сканування, щоб забезпечити можливість незалежної перевірки», – розповідає керівник дослідження, професор Майк Бентон.
Це цікаво: Мешканець Нью-Йорка виявив на своєму на подвір’ї останки стародавньої істоти
З метою підтвердження своїх висновків дослідницька група виконала філогенетичний аналіз, порівнявши сотні анатомічних особливостей криптовараноїдів із характеристиками сучасних і викопних ящірок та архозавроморфів. Результати цього аналізу підтвердили первісну гіпотезу про те, що знайдена рептилія є найдавнішою ящіркою сучасного типу.
Вчені розкрили, як покращити якість сну: дотримуйтесь правил, щоб уникнути порушень. Важливо створити комфортне середовище…
Вчені вказали на 250 мільйонів років, коли Землі загрожує масове вимирання. Кліматичні зміни можуть зробити…
Дізнайтеся про магнітні бурі в Україні з 23 по 29 грудня: дати, симптоми і поради…
Досліджуйте загадкові українські прізвища з невідомим походженням. Чи є ваше прізвище серед них?
Австралійські вчені виявили, що повна відмова від алкоголю може підвищити ризик деменції у похилому віці.
Вчені виявили зв'язок між зовнішньою привабливістю та тривалістю життя: привабливі люди живуть довше, ніж непривабливі.