Categories: Новини

Найдавнішу ящірку виявили у Британії, якій понад 205 мільйонів років

Найдавніша у світі ящірка змінює уявлення про еволюцію рептилій

Ящірка Cryptovaranoides microlanius

У кар’єрі поблизу Бристоля (Велика Британія) науковці зробили вражаюче відкриття – були виявлені рештки найдавнішої відомої ящірки, вік якої перевищує 205 мільйонів років. Ця знахідка має потенціал змінити наше розуміння еволюції групи Squamata, до якої належать сучасні ящірки та змії, адже часу їхнього виникнення тепер відсунуто на 35 мільйонів років углиб історії, повідомляє Earth.com.

Читайте також: Інопланетне вторгнення на Землю: експерт з НЛО знайшов портал

Дослідники з Бристольського університету дали новій істоті назву Cryptovaranoides microlanius, що в перекладі означає «прихована ящірка, маленький м’ясник». Істота отримала таку назву завдяки своїм гострим зубам, які, як вважають науковці, використовувала для розривання здобичі.

Наукова дискусія навколо відкриття

Попри значущість відкриття, воно викликало певну дискусію серед науковців. У 2023 році незалежна група дослідників висунула гіпотезу, що Cryptovaranoides може належати не до ящірок, а до архозавроморфів, групи, що об’єднує крокодилів і динозаврів.

З метою підтвердження або спростування цієї теорії науковці з Бристольського університету провели додаткові дослідження скам’янілостей, використовуючи комп’ютерну томографію. Рентгенівське сканування допомогло виявити деталі будови рептилії, які раніше залишалися прихованими в породі.

Аргументи на користь ящірки

«Усі особливості будови черепа, щелепи, зубів та кісток кінцівок підтверджують, що Cryptovaranoides – це ящірка, а не архозавроморф. У нашій новій статті ми детально розглядаємо кожне критичне зауваження та надаємо розширену фотодокументацію зразка і 3D-зображення зі сканування, щоб забезпечити можливість незалежної перевірки», – розповідає керівник дослідження, професор Майк Бентон.

Це цікаво: Мешканець Нью-Йорка виявив на своєму на подвір’ї останки стародавньої істоти

З метою підтвердження своїх висновків дослідницька група виконала філогенетичний аналіз, порівнявши сотні анатомічних особливостей криптовараноїдів із характеристиками сучасних і викопних ящірок та архозавроморфів. Результати цього аналізу підтвердили первісну гіпотезу про те, що знайдена рептилія є найдавнішою ящіркою сучасного типу.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

15 години ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

16 години ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

17 години ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

18 години ago

Земля може бути в пастці всередині гігантської космічної пустоти: нові відкриття вчених

Вчені виявили, що Земля може перебувати в гігантській космічній порожнечі, що пояснює розширення Всесвіту і…

19 години ago

5 прихованих функцій смартфона, які не варті ваших грошей

Дізнайтеся про 5 функцій смартфонів, за які не варто переплачувати. Економте на покупці, вибираючи розумно!

20 години ago