Фото - freepik
Американські дослідники з Флоридського атлантичного університету, Університету Маямі та Окріджської національної лабораторії створили новий екологічно чистий будівельний матеріал на основі деревини, зміцнений феригідритом — природним оксидом заліза.
Результати було опубліковано в журналі “ACS Applied Materials and Interfaces”.
Читайте також: Друге “народження” тиранозавра не за горами? Науковці створюють шкіру древнього хижака
Ось уже тривалий час науковці та екологи у всьому світі шукають екологічну альтернативу бетону. Ще б пак, виробництво цементу, основного компонента бетону, спричиняє близько 8% глобальних викидів CO₂, а це більше, ніж усі авіаперевезення світу разом узяті. Крім того, виробництво цементу потребує високих температур (до 1450°C), що вимагає значних обсягів енергії — часто з викопного палива.
І ось вчені змогли запропонувати екологічно чисту та стійку альтернативу традиційним матеріалам, таким як бетон або сталь. Мова про будівельний матеріал на основі деревини.
Так, основою розробки стало вивчення лігноцелюлози — ключового компонента деревини та рослин. Щороку у світі виробляється близько 181,5 мільярда тонн деревини, що робить її багатим, поновлюваним ресурсом. Завданням проєкту стало створення міцного, легкого та екологічно безпечного матеріалу для будівництва мостів, будівель, меблів і підлогових покриттів.
Вчені вибрали кільцепористі породи — дуб, клен, вишню і горіх. Вони обробили деревину наночастинками феригідриту, отриманого з нітрату заліза і гідроксиду калію, впровадивши їх у клітинні стінки. Цей метод зміцнив внутрішню структуру дерева без помітного збільшення ваги.
Аналіз показав, що оброблена деревина стала значно міцнішою, зберігши колишню гнучкість. Для перевірки використовували атомно-силову мікроскопію і механічні випробування. Як зазначила Вівіан Мерк, старша авторка проєкту, важливо вивчати деревину на різних рівнях — від мікроструктури до цілих конструкцій.
Переваги нового матеріалу:
Наразі науковці продовжують дослідження, щоб удосконалити технологію та адаптувати її до масового виробництва. Вони також вивчають можливість застосування феригідриту в інших природних матеріалах для підвищення їхніх характеристик.
Читайте також: Вчені змусили ґрунт та рослини “світитися”: що відомо про живу систему для моніторингу довкілля
Розробка відкриває перспективи для сталого будівництва майбутнього, де міцність поєднується з турботою про довкілля.
Прототип окулярів планується представити до кінця 2025 року.
Це відкриття дозволило встановити точну дату їхньої появи на континенті та пролило світло на роль…
Компанії разом із Космічними силами США та Федеральним управлінням цивільної авіації розпочали розслідування причин збою.
Зменшення кількості застосунків може здатися тривожним на перший погляд, але насправді це означає покращення досвіду…
Нещодавно одна з камер Чорнобиля зафіксувала зграю вовків, які настільки вдало злилися з навколишнім середовищем,…
У перелік увійшли лише обрані пристрої від Xiaomi, Redmi та Poco - всього 32 моделі.