Корабель Ілона Маска SpaceX Starship вибухнув під час тестового польоту: деталі інциденту
У ніч на п’ятницю безпілотний космічний корабель SpaceX Starship вибухнув під час тестового польоту, проте ракета-носій успішно повернулася на свій стартовий майданчик. Про це повідомляє Washington Post.
Запуск ракети відбувся з майданчика в Техасі трохи після 5:30 вечора за місцевим часом. Час було обрано так, щоб корабель міг увійти в атмосферу над Індійським океаном вдень.
Згідно з планом, космічний корабель відокремився від прискорювача невдовзі після старту, але незабаром після цього стався вибух. Початкові дані свідчать про витік, що призвів до підвищення тиску в порожнині над протипожежною перегородкою двигуна. У компанії SpaceX зазначили, що в задній частині ракети почалась пожежа, що спричинила її розрив.
Стрімка незапланована дезінтеграція
Як повідомляє Голос Америки, інцидент був охарактеризований компанією Ілона Маска як “стрімка незапланована дезінтеграція”. Під час підйому шість двигунів корабля відключалися один за одним, а зв’язок з апаратом було втрачено через вісім з половиною хвилин після старту.
Цей політ мав стати першим для нової, вдосконаленої моделі космічного корабля. Планувалося, що після запуску з Техасу корабель перетне Мексиканську затоку та здійснить майже навколосвітню подорож, як це було в попередніх випробуваннях. На борту було закріплено десять макетів супутників для тестування їхнього запуску.
Успішне приземлення ракети-носія
За хвилину до втрати апарату команда SpaceX за допомогою механічних маніпуляторів стартової вежі успішно зловила ракету-носій, яка повернулася на Землю. Це вдалося зробити лише один раз раніше.
Останні дані, отримані з космічного корабля, показали, що він досяг висоти 146 кілометрів і розвинув швидкість близько 21300 кілометрів на годину. Закріплені на кораблі макети супутників були такого ж розміру, як і супутники зв’язку Starlink. Передбачалося, що, як і сам корабель, вони також зруйнуються під час входу в атмосферу.
Плани на майбутнє
Ілон Маск має амбіційні плани запускати супутники Starlink на кораблях Starship, а згодом перейти до виведення інших супутників і, врешті-решт, до транспортування екіпажів.
Цікаво, що за декілька годин до цього у Флориді компанія Blue Origin, що належить Джеффу Безосу, успішно запустила свою нову надважку ракету New Glenn. Під час першого польоту ракета вийшла на орбіту і вивела експериментальний супутник на висоту кількох тисяч кілометрів над Землею, але перший ступінь ракети-носія зруйнувався та не зміг приземлитися на плавучу платформу в Атлантичному океані.
Цей інцидент продемонстрував, що космічна індустрія продовжує активно розвиватися, незважаючи на всі труднощі та виклики.