Дослідники зробили несподіване відкриття, яке може кардинально змінити наше уявлення про роль жінок у кельтському суспільстві Британії. Згідно з новими даними, жінки займали значно більшу роль у суспільстві, ніж це вважалося раніше. Розкопки, проведені племені дуротригів, яке мешкало на території сучасної Великобританії з 100 року до нашої ери до 100 року нашої ери, пролили світло на цю тему.
Дослідження вийшло в журналі Nature, та детально описує традиції населення Дорсета (південна Англія) у залізному віці. Вчені проаналізували 57 останків з поховань дуротригів для відстеження родинних зв’язків і міграційних хвиль на Британські острови.
Ці кельти мали унікальну традицію ховати своїх членів родини в позі ембріона, що виділяє їх серед інших народів того часу. Особливо вражає те, що плем’я, здавалося, дотримувалося матрилінійних традицій шлюбу. Це означає, що мітохондріальна ДНК, яка передається виключно по жіночій лінії, мала низьку різноманітність, тим самим свідчачи про те, що всі жінки в регіоні походили від однієї далекої предки.
За словами доцента кафедри генетики Трініті Лари Кессіді, “це був цвинтар великої спорідненої групи. Ми змогли реконструювати генеалогічне дерево і дізналися, що більшість членів простежували свою материнську лінію до однієї жінки, яка жила сотні років тому. Натомість зв’язки по батьківській лінії майже не були присутні”.
Це відкриття стало першим задокументованим випадком існування подібної системи в доісторичній Європі, що кореспондує з описами римлян про кельтське населення Британії.
Після первинного аналізу, вчені вивчили останки з інших поселень Британії і виявили аналогічні ознаки, що свідчать про зосередження нащадків однієї жінки в одному регіоні. Результати дослідження також підкріплені грецькими та римськими записами того часу, хоча слід відзначити, що ці джерела не завжди є точними.
Вчені зазначають, що письменники давнини, сумніваючись у реаліях, могли перебільшувати роль жінок у суспільстві, описуючи їх як владних правительок, які керують арміями.
Нове дослідження ілюструє, що кельтські товариства були набагато організованішими, ніж вважалося. Вони мали чітке уявлення про свій родовід і укладали шлюби з далекими родичами, уникаючи близьких кровних зв’язків. Це також підтверджує те, що в багатьох жіночих могилах знаходилися багаті похоронні дари.
Дослідження принесло ще одне відкрите питання, адже на південному узбережжі Британії зафіксовано більшу генетичну різноманітність чоловіків. Це може бути пов’язано з частими міграційними хвилями з континентальної Європи. Водночас, північні регіони демонструють значну генетичну ізоляцію, що свідчить про те, що предки цих людей жили на цих землях ще з бронзового віку.
Читайте також: Археологи знайшли тривимірну карту віком 13 тисяч років: найдавніша карта у світі
Ці відкриття роблять великий внесок у наше розуміння кельтської культури і дають змогу по-новому поглянути на роль жінок в античному суспільстві. Часто забуті, ці факти тепер вкотре доводять, що жінки відігравали важливу роль у формуванні соціальних структур своїх спільнот. Чекаємо нових досліджень, які розкриють ще більше тайни цієї загадкової епохи!
Вчені з Університету Кіля розробили ШІ, який виявляє фейкові новини з точністю 99%. Новий інструмент…
Вчені з'ясували, що "зумери" мають серйозні труднощі з виконанням простих побутових завдань, таких як вкручування…
Компанія HMD Global припинила випуск смартфонів під маркою Nokia, повністю перейшовши на власний бренд.
Танення льоду в Великому Єллоустоні розкрило доісторичний ліс, що існував 6000 років тому, вказуючи на…
Київстар оголосив зміни в тарифах з 15 січня для деяких планів. Основна вартість послуг залишиться…
Досліджуйте 13 незвичайних українських прізвищ, серед яких Псяр та Завалікут. Дізнайтесь більше про їх походження…