Чому собаки облизують людей: вчені розкривають таємниці їх поведінки

Дослідники вважають, що “щенячі поцілунки” насправді можуть бути ознакою прив’язаності вихованців до людей.

Люди й собаки тисячоліттями живуть поруч, і за цей час тварини здобули репутацію найкращих друзів людини. Облизування обличчя господаря стало своєрідним сигналом теплих почуттів. Але що насправді відбувається в мозку собаки, коли вона облизує обличчя або руки? Хоча вчені ще не мають однозначної відповіді, деякі теорії є, пише Popular Science.

Що кажуть вчені?

За словами доцента кафедри психології та нейробіології в Університеті Трансільванії в Кентуккі Еллен Ферлонг, собаки дуже товариські та доброзичливі до людей. Якщо цуценя взаємодіє з вами, це зазвичай здійснюється з певною метою. Спеціаліст зазначає, що облизування може багато що говорити про наміри собаки.

Ферлонг підкреслює, що для розуміння наміру собаки необхідно враховувати контекст ситуації. Наприклад, якщо знайомий собака наближається до вас енергійно, облизуючи вас і перебуваючи у вільній позі, то таке облизування, найімовірніше, є виразом привітання або ентузіазму.

Психологічний аспект

На думку професора психології в коледжі Оксидентал Закарі Сільвера, така поведінка тварини може бути також спробою створення або підтвердження приналежності. Він зазначає, що збудження і надмірна стимуляція, ймовірно, відіграють свою роль. Однак вчені виявили, що більшість собак не облизують людей випадково, що свідчить про те, що їхня поведінка переважно націлена на знайомих.

Таким чином, якщо собака не облизує всіх підряд, то це може свідчити про соціальну значущість — зміцнення “зграйних” стосунків.

Соціальна ієрархія та заспокоєння

Дехто з вчених вважає, що в основі такої поведінки може також лежати соціальна ієрархія. Наприклад, під час взаємодії з людьми цей жест може сигналізувати про заспокоєння та підпорядкування, залежно від ситуації. При цьому Еллен Ферлонг додає, що облизування може вказувати на намагання собак зберегти певну дистанцію.

Облизування, яке супроводжується певними жестами, може свідчити про бажання собаки “випустити” зайву напругу. Це явище добре відомо дослідникам і тренерам собак, адже воно сигналізує про те, що тварина прагне уникнути небажаної уваги.

Спадщина з минулого

Цікаво, що у вовків, які є дикими предками наших домашніх тварин, цуценята часто облизують обличчя матері при її поверненні до лігва, просячи їжу. Тож професорка психології коледжу Барнард Олександра Горовіц стверджує, що облизування обличчя, коли господар повертається додому, може бути не лише привітанням, а й проханнем про їжу.