Categories: Наука

Природний “камуфляж”, що збив з пантелику навіть ШІ: як метелики створюють зорові ілюзії для захисту

Вчені з Університету Західної Австралії вперше підтвердили, що деякі метелики використовують зорові ілюзії для маскування. Виявляється, їхні крила створюють ефект об’ємних форм, які вводять в оману не лише хижаків, а й сучасні комп’ютерні алгоритми.

Дане дослідження було опубліковано в журналі Current Biology.

Читайте також: Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Під “приціл” вчених потрапила зелена садова совка (Eudocima salaminia). Як з’ясували вчені, цей вид метелика з яскравим і складним забарвленням крил, створює ілюзію об’ємних форм на плоскій поверхні.

Так, у стані спокою совка розміщує крила так, що її візерунок нагадує згорнутий зелений листок – саме цей ефект ШІ, наприклад, “сприймає” як 3D-об’єкт. От і виходить, що хоч крила метелика абсолютно плоскі, однак штучні алгоритми реконструюють зображення як тривимірне. Це означає, що малюнок на крилах діє як візуальний камуфляж нового типу — не просто зливається з довкіллям, а імітує об’єкти з об’ємом, вводячи в оману хижаків, які сприймають світ зорово, як-от птахи.

“Біологи давно підозрювали, що тварини можуть використовувати візерунки для створення візуальних обманок, але довести це складно – адже у нас немає доступу до сприйняття інших тварин”, — зазначає керівник дослідження доктор Дженніфер Келлі.

Для роботи використовувалися передові методи комп’ютерного зору, які зазвичай застосовуються в безпілотних авто і системах розпізнавання осіб. Алгоритми, що обробляють зображення метеликів, «обдурювалися» крилами і створювали 3D-реконструкції там, де насправді було лише розмальовка.

Це відкриття вперше науково довело, що тварини можуть створювати справжні оптичні ілюзії, а не просто маскуватися під фон. Імовірно, подібні візуальні ефекти можуть існувати і в інших видів, як-от павичів або змій.

Читайте також: Стародавні вартові Карибів: вчені натрапили на скам’янілі останки хижаків, які правили островами мільйони років тому

Надалі вчені планують перевірити, чи подібні ефекти спостерігаються в інших тварин — наприклад, у змій або павичів, у яких забарвлення виконує не маскувальну, а демонстраційну функцію.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Павло Дуров попереджає про нову шахрайську схему у Telegram

Павло Дуров попередив користувачів про нову шахрайську схему в Telegram, яка загрожує їхній безпеці. Будьте…

15 години ago

В Одесі археологи виявили залишки італійської фортеці під пам’ятником Дюку

В Одесі під пам'ятником Дюку археологи виявили залишки італійської фортеці XIV століття, підтверджуючи важливість цього…

16 години ago

Google розсекретила всю лінійку Pixel 10 перед офіційною прем’єрою

Google представила всю серію Pixel 10 до офіційної прем'єри, розкривши деталі нових моделей та їхніх…

17 години ago

В Італії виявлено рідкісну незайману запечатану гробницю стародавньої цивілізації

У Центральній Італії знайшли рідкісну запечатану гробницю етрусків, що містить останки чотирьох осіб та понад…

18 години ago

Гальмує Wi-Fi? Відкрийте для себе “правило 10 секунд” і результат вас здивує

Дізнайтеся, як правило 10 секунд може поліпшити швидкість Wi-Fi та оптимізувати ваше інтернет-з'єднання.

19 години ago

Невідомі науці ДНК виявили у залишках НЛО знайдені у Перу

Вчені виявили невідому ДНК у муміях з Перу. Конгресмен ініціює глибокий аналіз для з'ясування їх…

1 день ago