Categories: Наука

Природний “камуфляж”, що збив з пантелику навіть ШІ: як метелики створюють зорові ілюзії для захисту

Вчені з Університету Західної Австралії вперше підтвердили, що деякі метелики використовують зорові ілюзії для маскування. Виявляється, їхні крила створюють ефект об’ємних форм, які вводять в оману не лише хижаків, а й сучасні комп’ютерні алгоритми.

Дане дослідження було опубліковано в журналі Current Biology.

Читайте також: Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Під “приціл” вчених потрапила зелена садова совка (Eudocima salaminia). Як з’ясували вчені, цей вид метелика з яскравим і складним забарвленням крил, створює ілюзію об’ємних форм на плоскій поверхні.

Так, у стані спокою совка розміщує крила так, що її візерунок нагадує згорнутий зелений листок – саме цей ефект ШІ, наприклад, “сприймає” як 3D-об’єкт. От і виходить, що хоч крила метелика абсолютно плоскі, однак штучні алгоритми реконструюють зображення як тривимірне. Це означає, що малюнок на крилах діє як візуальний камуфляж нового типу — не просто зливається з довкіллям, а імітує об’єкти з об’ємом, вводячи в оману хижаків, які сприймають світ зорово, як-от птахи.

“Біологи давно підозрювали, що тварини можуть використовувати візерунки для створення візуальних обманок, але довести це складно – адже у нас немає доступу до сприйняття інших тварин”, — зазначає керівник дослідження доктор Дженніфер Келлі.

Для роботи використовувалися передові методи комп’ютерного зору, які зазвичай застосовуються в безпілотних авто і системах розпізнавання осіб. Алгоритми, що обробляють зображення метеликів, «обдурювалися» крилами і створювали 3D-реконструкції там, де насправді було лише розмальовка.

Це відкриття вперше науково довело, що тварини можуть створювати справжні оптичні ілюзії, а не просто маскуватися під фон. Імовірно, подібні візуальні ефекти можуть існувати і в інших видів, як-от павичів або змій.

Читайте також: Стародавні вартові Карибів: вчені натрапили на скам’янілі останки хижаків, які правили островами мільйони років тому

Надалі вчені планують перевірити, чи подібні ефекти спостерігаються в інших тварин — наприклад, у змій або павичів, у яких забарвлення виконує не маскувальну, а демонстраційну функцію.

Оксана Гапончук

Recent Posts

В Україні на Хортиці знайшли унікальний скарб: срібні монети часів Середньовіччя

На Хортиці в Запоріжжі виявили скарб зі срібними монетами часів Середньовіччя. Знахідка підтверджує активну торгівлю…

28 хвилин ago

Чому жінки живуть довше за чоловіків: стали відомі об’єктивні причини

Дослідження об'єктивних причин довгожительства жінок: гнучка імунна система, здорова травна система та емоційна стійкість. Читайте…

1 годину ago

Неочікуване відкриття у гробниці Стародавнього Єгипту: чи знали єгиптяни про Чумацький Шлях ще 3000 років тому

Відкриття в гробниці Стародавнього Єгипту може свідчити про візуальне зображення Чумацького Шляху, змінюючи уявлення про…

3 години ago

Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Вчені змогли відтворити умови, в яких жили найдавніші мікроорганізми Землі близько 4 млрд. років тому.

6 години ago

Через 250 тисяч років спокою “зомбі-вулкан” у Болівії знову показує ознаки життя: чому вчені б’ють на сполох

Вулкан Утурунку в Болівії, що більше 250 тис. років перебував у стані спокою, знову активізувався,…

9 години ago

На Земній орбіті не проштовхнутись: 28 квітня в космос вирушив рекордний потік супутників

28 квітня 2025 року став одним із найбільш насичених днів в історії космічних запусків.

10 години ago