Фото - freepik
У самому центрі Атлантики, за сотні кілометрів від суші, дрейфує єдине у світі море без берегів – Саргасове. Його плавучі зарості саргасуму слугують притулком для сотень видів морських істот, а води — регулюють клімат планети. Але зараз вчені фіксують там стрімке забруднення пластиком, підвищення температури і втрату кисню в глибинах.
Про це пише видання earth.com.
Читайте також: Японські оси виявилися справжніми мисливцями: вчені виявили понад 300 видів тварин у їхніх шлунках
Дійсно, Саргасове море, площа якого становить близько 5 мільйонів квадратних кілометрів — це унікальний феномен світового океану. Ще б пак, море не має суші довкола, а його межі формуються чотирма океанічними течіями:
Дане море сприяє циркуляції океанських мас, впливаючи на клімат Північної та Південної півкулі. Так, завдяки сезонним змінам температури, тут постійно відбувається вертикальне перемішування вод — це забезпечує перенесення тепла та поживних речовин, що важливо для кліматичної стабільності Атлантики.
Ще одна особливість Саргасового моря – масивні скупчення бурих водоростей саргасуму (Sargassum), які не прикріплені до дна, а вільно дрейфують на поверхні. Ці “плавучі ліси” створюють середовище для понад 100 видів безхребетних, десятків видів риб, морських птахів і молодих морських черепах.
При цьому саргасум виконує функцію вуглецевого поглинача, фіксуючи CO₂ з атмосфери та сприяючи формуванню органічного матеріалу, що осідає на дно океану.
Однак сьогодні цей океанічний оазис — під загрозою. Пластикове сміття, що надходить з чотирьох боків світу, осідає у центрі Саргасового моря. За підрахунками, на кожну квадратну милю припадає понад пів мільйона пластикових фрагментів. Молоді черепахи заплутуються у сітках, шум суден збиває навігацію китів, а глобальне потепління змінює термічну динаміку моря, порушуючи обмін поживними речовинами.
Вчені, які вже понад 60 років фіксують зміни температури, солоності та кисню, наголошують: підвищення температури океану на 1°C — сигнал тривоги. Порушення вертикального перемішування вод веде до деградації морських екосистем. А розкладання саргасуму на пляжах Карибів, де його накопичується все більше, перетворює його з “вуглецевого поглинача” на джерело викидів.
Читайте також: Нова надія для посушливих регіонів: вчені випадково винайшли спосіб отримувати воду з повітря
Попри тривожні тенденції, надія ще є. Комісія Саргасового моря закликає світ до міжнародної співпраці — хоча б із перенесенням морських маршрутів та впровадженням сезонних заборон на вилов. Але поки що глобальні рішення буксують у юридичних нетрях — адже це море не належить жодній країні.
Досліджуйте, як кішки спілкуються з людьми через нявкання. Дізнайтеся про його види та значення для…
Офтальмолог пояснив, скільки годин на день безпечно користуватися смартфоном для збереження зору. Важливі перерви та…
Вчені прогнозують епідемію короткозорості через збільшення випадків у молодих людей та вплив екології і гаджетів.
Дізнайтесь, чому варто класти смартфон екраном донизу: економія батареї, повага до співрозмовників та більше часу…
Вчені вважають лимони продуктом довголіття. Їх вживання зміцнює імунітет, знижує ризик серцевих захворювань та містить…
Дізнайтеся, чому може не працювати мобільний інтернет та як вирішити цю проблему за допомогою порад…