Categories: Наука

Не ковчег Ноя, а холодильник NASA: вразливі види Землі хочуть зберегти у біосховищі

Стало відомо, що міжнародна команда науковців розробляє проект створення біосховища на Місяці, мета якого — врятувати біорізноманіття Землі у разі глобальної катастрофи. Йдеться про створення «місячного ковчега», де будуть зберігатися заморожені зразки клітин вразливих видів — як рослин, так і тварин, включаючи насіння, спори, яйцеклітини, сперматозоїди та навіть ембріони.

Так, колишній інженер NASA з виживання екіпажу Гаррет Фітцпатрік представив на 56-й Місячній та планетарній науковій конференції проект створення біосховища на Місяці.

За його словами, це сховище має стати страховкою на випадок екологічного або техногенного колапсу на Землі – від кліматичних змін до ядерної війни чи глобальної пандемії.

«Місячний біорепозиторій» має працювати з мінімальним втручанням людини. Довгострокове зберігання живих клітин потребує температури −196 °C. Підтримка таких умов на Землі вимагає величезних енерговитрат (а у разі перебою енергопостачання взагалі все піде прахом), а на Місяці вони створені природним чином у кратерах у вічній тіні. Спочатку «космічний холодильник» можна використовувати для зберігання зразків тварин, що зникають, надалі він зможе включити рослини, мікроорганізми та інші форми життя.

Побудова такої системи вимагатиме значного часу, зусиль та інвестицій — оскільки залежить від майбутніх місячних місій та технологій, яких поки що не існує. Роботизоване будівництво, радіаційний захист та спеціалізовані системи зберігання та транспортування — ключові елементи такої місії.

Як перший крок дослідники пропонують протестувати просту, перевірену систему: кріогенератор Стірлінга всередині ізольованої біокапсули, яка підтримує температуру −196°C протягом усього польоту до Місяця. Ця концепція може бути реалізована у найближчі 1–2 роки.

Якщо експеримент виявиться успішним, розробка кріогенної системи зберігання і транспортування для майбутнього місячного біорепозиторію може принести користь не тільки для збереження біологічних зразків.

Зазначимо, що подібна ідея вже реалізована на Землі — наприклад, Свальбардське всесвітнє сховище насіння в Норвегії, але версія на Місяці буде набагато безпечнішою, адже перебуває поза межами людського впливу та планетарних ризиків.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Льодовики на Евересті “волають не своїми голосами”: вчені зафіксували моторошне явище

Навколо Евересту чути дивні звуки, які змусили вчених розібратися, звідки вони з'являються.

4 години ago

Google ускладнює доступ до даних: що відомо про автоперезавантаження Android-пристроїв

Google заявила, що новий інструмент не вплине на інші пристрої Android, такі як телевізори та…

5 години ago

Зарядив і забув: один з виробників презентував смартфон з батареєю на 8000 мАг, подробиці

Honor анонсувала середньобюджетний Honor Power з батарейкою 8000 мАг.

7 години ago

Ворони здивували неймовірним інтелектом: вчені з Німеччини виявили у них здатність до геометрії

Німецькі вчені довели, що чорні ворони здатні розпізнавати геометричні закономірності - унікальна навичка, раніше відома…

8 години ago

Новий “термінатор” серед смартфонів: Samsung презентувала суперзахищений гаджет

Смартфон уже представлений офіційно і, за попередніми даними, з’явиться у продажу найближчим часом — як…

12 години ago