Categories: Наука

Не ковчег Ноя, а холодильник NASA: вразливі види Землі хочуть зберегти у біосховищі

Стало відомо, що міжнародна команда науковців розробляє проект створення біосховища на Місяці, мета якого — врятувати біорізноманіття Землі у разі глобальної катастрофи. Йдеться про створення «місячного ковчега», де будуть зберігатися заморожені зразки клітин вразливих видів — як рослин, так і тварин, включаючи насіння, спори, яйцеклітини, сперматозоїди та навіть ембріони.

Так, колишній інженер NASA з виживання екіпажу Гаррет Фітцпатрік представив на 56-й Місячній та планетарній науковій конференції проект створення біосховища на Місяці.

За його словами, це сховище має стати страховкою на випадок екологічного або техногенного колапсу на Землі – від кліматичних змін до ядерної війни чи глобальної пандемії.

«Місячний біорепозиторій» має працювати з мінімальним втручанням людини. Довгострокове зберігання живих клітин потребує температури −196 °C. Підтримка таких умов на Землі вимагає величезних енерговитрат (а у разі перебою енергопостачання взагалі все піде прахом), а на Місяці вони створені природним чином у кратерах у вічній тіні. Спочатку «космічний холодильник» можна використовувати для зберігання зразків тварин, що зникають, надалі він зможе включити рослини, мікроорганізми та інші форми життя.

Побудова такої системи вимагатиме значного часу, зусиль та інвестицій — оскільки залежить від майбутніх місячних місій та технологій, яких поки що не існує. Роботизоване будівництво, радіаційний захист та спеціалізовані системи зберігання та транспортування — ключові елементи такої місії.

Як перший крок дослідники пропонують протестувати просту, перевірену систему: кріогенератор Стірлінга всередині ізольованої біокапсули, яка підтримує температуру −196°C протягом усього польоту до Місяця. Ця концепція може бути реалізована у найближчі 1–2 роки.

Якщо експеримент виявиться успішним, розробка кріогенної системи зберігання і транспортування для майбутнього місячного біорепозиторію може принести користь не тільки для збереження біологічних зразків.

Зазначимо, що подібна ідея вже реалізована на Землі — наприклад, Свальбардське всесвітнє сховище насіння в Норвегії, але версія на Місяці буде набагато безпечнішою, адже перебуває поза межами людського впливу та планетарних ризиків.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Вчені розкрили секрет природного загоєння ран

Вчені з Каліфорнійського університету виявили, що білок фібромодулін (FMOD) здатний запобігати утворенню шрамів після травм.…

46 хвилин ago

До Землі мчить гігантський астероїд: астрономи вже готують телескопи

Поточні розрахунки траєкторії свідчать про те, що 2002 JX8 пролетить повз Землю без будь-якої небезпеки.

3 години ago

Чому після 50 хочеться більше сидіти, ніж рухатися? Вчені знайшли несподівану відповідь

Вчені з Північно-Східного університету ( США ) припустили, що вікове зниження фізичної активності пов'язане не…

5 години ago

Українські прізвища, якщо предки були нечупарами: перевірте своє у списку

Тема про те, як українські прізвища могли виникати від особистих рис, зокрема — неохайності, є…

6 години ago

США атакують агресивні раки, які нищать екосистеми річок: що відомо

У річках Колорадо помічено агресивного "загарбника" - іржавого рака, який загрожує місцевій екосистемі.

7 години ago