Categories: Наука

Не ковчег Ноя, а холодильник NASA: вразливі види Землі хочуть зберегти у біосховищі

Стало відомо, що міжнародна команда науковців розробляє проект створення біосховища на Місяці, мета якого — врятувати біорізноманіття Землі у разі глобальної катастрофи. Йдеться про створення «місячного ковчега», де будуть зберігатися заморожені зразки клітин вразливих видів — як рослин, так і тварин, включаючи насіння, спори, яйцеклітини, сперматозоїди та навіть ембріони.

Так, колишній інженер NASA з виживання екіпажу Гаррет Фітцпатрік представив на 56-й Місячній та планетарній науковій конференції проект створення біосховища на Місяці.

За його словами, це сховище має стати страховкою на випадок екологічного або техногенного колапсу на Землі – від кліматичних змін до ядерної війни чи глобальної пандемії.

«Місячний біорепозиторій» має працювати з мінімальним втручанням людини. Довгострокове зберігання живих клітин потребує температури −196 °C. Підтримка таких умов на Землі вимагає величезних енерговитрат (а у разі перебою енергопостачання взагалі все піде прахом), а на Місяці вони створені природним чином у кратерах у вічній тіні. Спочатку «космічний холодильник» можна використовувати для зберігання зразків тварин, що зникають, надалі він зможе включити рослини, мікроорганізми та інші форми життя.

Побудова такої системи вимагатиме значного часу, зусиль та інвестицій — оскільки залежить від майбутніх місячних місій та технологій, яких поки що не існує. Роботизоване будівництво, радіаційний захист та спеціалізовані системи зберігання та транспортування — ключові елементи такої місії.

Як перший крок дослідники пропонують протестувати просту, перевірену систему: кріогенератор Стірлінга всередині ізольованої біокапсули, яка підтримує температуру −196°C протягом усього польоту до Місяця. Ця концепція може бути реалізована у найближчі 1–2 роки.

Якщо експеримент виявиться успішним, розробка кріогенної системи зберігання і транспортування для майбутнього місячного біорепозиторію може принести користь не тільки для збереження біологічних зразків.

Зазначимо, що подібна ідея вже реалізована на Землі — наприклад, Свальбардське всесвітнє сховище насіння в Норвегії, але версія на Місяці буде набагато безпечнішою, адже перебуває поза межами людського впливу та планетарних ризиків.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

21 годину ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

2 дні ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

3 дні ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

3 дні ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

3 дні ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

3 дні ago