Categories: Наука

Науковці відкрили космічну гігантську зірку з плямами, більшими за наше Сонце

Астрономи нещодавно зробили вражаюче відкриття: вони виявили колосальні темні плями на поверхні червоного гіганта XX Trianguli, які в кілька разів перевищують розміри нашого Сонця. Виявляється, ці плями є не тільки великою аномалією, але й справжнім феноменом у світі астрономії, пише Space.com.

Що таке сонячні плями?

Сонячні плями — це тимчасово затемнені ділянки на поверхні зірок, викликані інтенсивними магнітними полями, які виникають внаслідок руху речовини всередині. Хоча ці плями виглядають маленькими з нашої точки зору, насправді їхні розміри можуть сягати декількох разів більше за Землю. Вони мають трохи нижчу температуру, що виглядає, як чорні цятки на насиченому фоні. Астрономи давно помітили, що таку поведінку можна спостерігати на багатьох зірках нашої галактики, і XX Trianguli не став винятком.

Ці зоряні плями можуть існувати від кількох днів до кількох місяців, іноді мігруючи по поверхні зірки. Важливо відстежувати активність сонячних плям, оскільки їхнє підвищене утворення може бути пов’язане зі спалахами та корональними викидами, які здатні спровокувати магнітні бурі на Землі.

Плями на XX Trianguli

Дослідники з Потсдамського інституту астрофізики разом з колегами з Дослідницького центру астрономії в HUN-REN виявили, що активність зоряних плям на XX Trianguli є нерегулярною. Це свідчить про те, що динаміка внутрішніх процесів цієї зірки може бути набагато більш хаотичною, аніж у нашого Сонця. Вони проаналізували понад 2000 спектрів даних, зібраних протягом 16 років за допомогою роботизованого телескопа STELLA, що дозволило реконструювати еволюцію зоряних плям з 2006 по 2022 рік.

Унікальність дослідження

Головний висновок цього дослідження показав, що зміни на поверхні зоряних плям XX Trianguli не відповідають відомим сонячним магнітним циклам. За словами авторів, це може свідчити про неперіодичний характер руху матеріалів у зірці. Фахівці також допускають, що у XX Trianguli може бути значно довший цикл активності, ніж у нашому Сонці, оскільки ця зірка вже наближається до своєї смерті, сформувавшись у червоного гіганта.

Минулі спостереження показували, що XX Trianguli має великий спектр яскравісних коливань, викликаних зникненням темних плям, які з’являються і зникають під час обертання зірки. Ці плями, здатні перевищувати розміри нашого Сонця, наділили XX Trianguli титул “найбільш плямистої зірки на небі”, як зазначив співавтор дослідження Жолт Кьоварі.

Читайте також: Потужна магнітна буря накрила Землю: чого очікувати від сонячної активності

Астрономічний аспект

Цей дослідницький проект також став першим, що показав, як виникнення великих зоряних плям може змінювати розташування зорі на небі. Коли зірка має плями, вони можуть фізично зміщувати її світловий центр під час обертання, створюючи вражаючий ефект.

Відстань до XX Trianguli становить приблизно 630 світлових років від Землі, і науковці вже виявили, що її фокус світла може зміщуватися до 1 мілісекунди. Це свідчить про те, наскільки істотно великі плями на цій зірці впливають на її сприйняття з Землі. Ці відкриття можуть дати нові перспективи у вивченні зоряної динаміки та еволюції зірок.

 

Aleksandr V.

Recent Posts

Чоловіки в Україні живуть на 13-17 років менше за жінок: шокуючі факти та причини

Чоловіки в Україні живуть на 13-17 років менше за жінок через низку факторів, зокрема екологічні…

15 хвилин ago

Новий Google Pixel 9a у чорному кольорі вперше показали у мережі

Google Pixel 9a в чорному кольорі вперше показали на YouTube, привернувши увагу шанувальників технологій та…

1 годину ago

Науковці назвали найрозумнішу рибу в світі: відповідь дивує

Вчені виявили, що манти мають найбільший мозок серед риб, що свідчить про їхній унікальний рівень…

2 години ago

Як легко змінити тариф у «Київстар», якщо він вас більше не влаштовує

Дізнайтеся, як легко та швидко змінити тарифний план у «Київстар», якщо ваш поточний не відповідає…

4 години ago

Науковці розгадали давню таємницю і пояснили, чому вимирання динозаврів було неминучим

Науковці з'ясували, що вимирання динозаврів сприяло еволюції фруктів та приматів, змінивши середовище існування на Землі.

6 години ago

Назвали додаток, який постійно “пожирає” пам’ять: є у багатьох на смартфоні

Дізнайтеся, як TikTok забирає пам’ять на вашому телефоні та як швидко очистити кеш, щоб звільнити…

7 години ago