Дослідники з усього світу б’ють на сполох: Землю може чекати масштабне вулканічне виверження, здатне призвести до серйозних кліматичних змін. За їхніми оцінками, ймовірність такого потужного виверження в нашому столітті складає приблизно один до шести. Про це повідомляє Daily Mail.
Це цікаво: Фізики вперше довели існування негативного часу: неймовірні результати квантового експерименту
Точне місце виверження поки що не відоме, але воно може трапитися в будь-якому з великих активних вулканів планети — від Ісландії до Гаваїв. Це може бути як одне велике виверження, так і серія менш потужних подій.
Згідно з дослідженнями професора-кліматолога Маркуса Штоффеля, наслідки можуть бути подібними до тих, що відбулись після виверження вулкана Тамбора в 1815 році. Тоді настало глобальне похолодання, що призвело до неврожаїв і голоду, які забрали чимало людських життів. Вчені зазначають, що через зміну клімату наслідки можливого виверження можуть бути навіть більш стрімкими.
Як вважає доктор Майкл Рампіно, сучасна залежність від викопного палива та наявність парникових газів можуть загострити охолодження планети. Дослідження вулканолога Томаса Обрі свідчать, що підвищення температури атмосфери сприятиме швидшому поширенню сірчистих газів і сульфатних парів, що може ще більше ускладнити ситуацію.
“Ми припускаємо, що це може посилити охолодження поверхні на 15 відсотків,” – заявив науковець.
Доктор Штоффель з Женевського університету підкреслює, що вулканологи ще тільки починають розуміти, як такі явища впливають на клімат. Сучасні дослідження вказують на те, що великі вулканічні виверження можуть тимчасово охолоджувати планету на кілька градусів. Наприклад, виверження вулкана Пінатубо в 1991 році охолодило Землю на 0,5 градуса, а вибух Самаласа в 1257 році, ймовірно, став причиною початку “малого льодовикового періоду”.
Виверження вулканів у XXI столітті може мати значно більший вплив, ніж у минулі епохи, наприклад, через зростання населення та глобальну взаємозалежність.
Доктор Обрі вважає, що зміна клімату може змінити поведінку вулканів, зокрема через танення льодовиків, що підвищує тиск на підземні резервуари магми. Це може призвести до вивержень навіть у сплячих вулканах. Крім того, інтенсивні дощі, викликані змінами клімату, можуть спричинити вибухи, подібні до “парової бомби”, підвищуючи ймовірність катастрофічних наслідків.
“Наразі ми працюємо над картуванням вулканів, найбільш чутливих до зміни клімату. Грубо кажучи, ми знаємо, що це стосується регіонів, де льодовики швидко тануть, як-от Ісландія та Чилі, а також вулканів, які дуже підлягають впливу опадів, наприклад, в Індонезії,” – зазначив науковець.
Читайте також: Стародавній вулканічний попіл на Марсі може приховувати сліди життя, вважають вчені
Дослідження показали, що понад 700 вулканів у світі можуть бути більш чутливими до змін клімату. Найбільше це стосується регіонів, де льодовики швидко тануть, таких як Ісландія та Чилі, а також вулканів, що піддаються сильним опадам, як в Індонезії.
В Україні запроваджують жорсткіший контроль за використанням української мови на платформах YouTube та TikTok. Дізнайтеся…
Київстар відключає 3G, що вплине на якість зв’язку в Україні. Дізнайтеся, в яких містах очікуються…
У 2025 році зірки обіцяють багато змін, відкриттів і можливостей для кожного з нас. Це…
Дізнайтеся про магнітні бурі з 26 по 28 грудня: прогнози, вплив на людей та техніку,…
Дослідження українських прізвищ, що походять від зачісок предків. Дізнайтеся, які імена пов'язані з особливостями волосся.
26 грудня 2024 року очікується слабка магнітна буря G1, що може вплинути на енергосистеми та…