Categories: Наука

Мікропластик атакує людину зсередини: вчені виявили у мозку людини тривожну концентрацію

Триває згубна експансія відходів із пластику у все живе, що нас оточує. Та найгірше, що навіть людський організм не може йому протистояти і мікропластик по стінках артерій та вен потрапляє в мозок людини.

Так, журнал Nature Medicine опублікував дослідження про концентрацію мікропластику в людському організмі. Його проводили вчені Університету Нью-Мексико.

Читайте також: три дні без смартфона – і мозок працює інакше: вчені заявили про несподіваний ефект

Науковці повідомили, що у людей, які померли в період з 2016 по 2024 роки було виявлено мікропластик у десятках зразків тканин мозку та печінки. За словами вчених, мікропластик міг потрапити в мозок людини через кровоносну систему після вживання їжі або вдихання повітря, забрудненого цими частинками.

От тільки тривогу викликає той факт, що у 2016 році в тканинах печінки містилося в середньому 142 мкг/г мікропластику, а у 2024 році цей показник різко збільшився і наразі становить 3420 мкг/г. Те ж саме стосується і мікропластику в тканинах мозку – 465 мкг/г проти 4763 мкг/г.

Сьогодні концентрація мікропластику в людському організмі така, що його вистачить на невелику пластикову ложку.

Також варто знати, що наразі частинки пластику були виявлені практично у всіх органах людини — у легенях, печінці, серці, крові, шлунково-кишковому тракті та навіть у плаценті.

Педіатр і професор біології Бостонського коледжу Філіп Лендріган також нагадав, що більше половини всього пластику на Землі було виготовлено після 2002 року, а до 2040 року його випуск може подвоїтися, тому і кількість пластику в організмі людини зростатиме.

Ще один вражаючий висновок вчених — у посмертних зразках тканин людей, які страждали за життя на деменцію, мікропластика було в 3-5 разів більше, ніж у тих, хто не хворів на цю недугу.

Нагадаємо, що через мікропластик у клітинах накопичуються токсичні речовини, такі як бісфеноли, фталати, важкі метали та перфторовані сполуки (PFAS). Ці речовини впливають на ендокринну систему організму, знижують фертильність, погіршують якість сперми, збільшують ризик розвитку вроджених захворювань. А тому дослідники рекомендують не користуватися чайними пакетиками, не розігрівати їжу у пластикових контейнерах у мікрохвильовій печі та відмовитися від пластикових пляшок з водою, аби не погіршити ситуацію.

Читайте також: мозок хлопчиків і дівчаток має відмінності вже з народження

Зазначимо, що мікропластик виявили вчені не лише в людському організмі, а й у молюсках, овочах, фруктах і навіть у кухонній солі. Найбільше його накопичується у морських тваринах, зокрема в мешканцях Середземного моря. Так, у 2018 році вчені вперше зафіксували мікроскопічні частинки пластику в тілах морських черепах. Крім того, дослідження показали, що мікропластик присутній і в організмах багатьох морських птахів, які живуть навіть у віддалених районах Антарктики.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Чому швидко сідає батарея вашого смартфона: небезпечна фонові додатки

Дізнайтесь, чому фонові GPS-додатки прискорюють розрядку батареї вашого смартфона та як це впливає на його…

2 години ago

Науковці реконструювали зовнішність знатного римського торговця, який жив 1800 років тому

Вчені відтворили вигляд римського торговця, що жив 1800 років тому, використовуючи 3D-модель черепа та древні…

3 години ago

Магнітна буря на вихідних: що очікувати від сонячної активності

29 червня 2025 року очікується низька геомагнітна активність — за даними Мeteoagent.com, K-індекс становить 2.7,…

3 години ago

Мобільний оператор Київстар запускає оновлені тарифи: що змінюється для абонентів

Київстар анонсував нові вигідні тарифи, що зменшать витрати абонентів. Дізнайтеся, які зміни вас чекають!

5 години ago

Чи знали ви, що пельмені насправді не російська кухня? Український історик пояснює правду

Пельмені мають інше походження, ніж вважається. Історик Олександр Алфьоров розповідає про їх справжню батьківщину та…

6 години ago

Штучний інтелект готовий убивати людей: системи опираються відключенню та вдаються до шантажу

Дослідження показує, що штучний інтелект може відмовлятися від відключення, що викликає занепокоєння щодо безпеки людей.

11 години ago