Маленька, яскрава й смертельно небезпечна: вчені назвали найотруйнішу істоту планети

Цю крихітну, яскраво забарвлену маленьку тваринку важко назвати небезпечною на вигляд, але вона є однією з найотруйніших істот на Землі. Розміром не більша за ніготь, золота жаба-дереволаз (Phyllobates terribilis) здатна вбити десятьох людей одним дотиком завдяки своїй отруті, яка є однією з найсильніших у світі.

Про це пише видання YSTNews.

В густих вологих тропічних лісах Колумбії живе одна з найотруйніших тварин на планеті. При цьому яскраве жовте або помаранчеве забарвлення цієї “мілашки” служить не маскуванням, а відвертим попередженням: “Не чіпай мене. Я – смерть”.

Йдеться про крихітну амфібію, довжиною всього 2–5 см і вагою близько 1 грама.

Справа в тому, що шкіра цієї жаби виділяє батрахотоксин — один з найпотужніших природних токсинів, відомих науці. Навіть мінімальна кількість цієї отрути здатна вбити до десяти людей, що робить її однією з найбільш отруйних істот на Землі.

Отрута золотих жаб, батрахотоксин, порушує передачу нервових імпульсів у організмі, що призводить до паралічу і зупинки серця. Це відбувається через те, що токсин блокує натрієві канали в нервових клітинах, що порушує нормальну роботу нервової системи.

При цьому сама жаба не кусає, не стріляє отрутою, не випускає шпильки. Вона просто сидить, сяє своїм лимонним кольором і чекає. Отрута міститься у шкірі. Досить доторкнутися – і отруйні молекули потрапляють на шкіру, а потім – в організм.

Місцеві жителі використовують отруту цих жаб для обробки наконечників своїх стріл, що свідчить про її високу токсичність.

Цікаво, що при звичайному дотику до жаби отрута не завдасть шкоди, якщо на шкірі немає порізів чи ран.​

Крім того, у неволі жаба-дереволаз повністю втрачає отруту, так як сама по собі вона не виробляє батрахотоксин. Він надходить у її організм через їжу – з мурах, термітів і жуків, яких вона їсть у дикій природі. Ці комахи, своєю чергою, одержують токсини з рослин. Виходить ланцюжок: рослина → жук → жаба → потенційна смерть.

Читайте також