фото - freepik
Нейропсихологи зробили важливе відкриття: їм вдалося точно визначити, яка частина мозку відповідає за логічне мислення та прийняття обґрунтованих рішень. Це дослідження проливає світло на механізми, які стоять за нашою здатністю аналізувати, робити висновки та мислити раціонально.
За прийняття рішень, організацію дій, планування, контроль, мовлення, лист та інші складні, життєво необхідні функції відповідає загалом вся лобова частка мозку, що складається з кількох зон. Тому лоботомія (висічення цієї області), яка, як передбачалося, мала поліпшувати стан деяких хворих, зазвичай призводила до трагічних наслідків. Найвідоміша жертва такої операції – Розмарі, молодша сестра президента США Джона Кеннеді.
У листопаді 1941 року 23-річній дівчині зробили лоботомію, щоб позбавити важку депресію. Все пішло не за планом.
Однак яка зі структур лобової частки безпосередньо пов’язана з різними здібностями, досі відомо досить погано. Щоб достовірно визначити це, вивчають пацієнтів із ураженнями мозку через інсульти, пухлини та травми. Метод, відомий як картування дефектів, дуже потужний, але складний. Знайти і потім відібрати достатню кількість пацієнтів із конкретними порушеннями важко. Тому таких досліджень мало, а їх результати суперечливі, зауважили вчені з Університетського коледжу Лондона (Велика Британія).
Вони відібрали 247 пацієнтів із Національного госпіталю неврології та нейрохірургії (Англія) з різними ураженнями лівої чи правої лобової частки мозку. Усі учасники надійшли до клініки з 15 березня 2018 року до 29 вересня 2022-го. Вік пацієнтів становив від 18 до 80 років, 2,7% їх були лівшами. Контрольною групою стали здорові випробувані (81 особа).
Для оцінки вміння міркувати дослідники розробили два нові тести. У першому необхідно було відповісти на запитання на кшталт: «Якщо Сара розумніша за Діану і Сара розумніша за Хізер, то розумніша за Діана, ніж Хізер?». У другій увійшли такі завдання: “Який набір чисел більше схожий на ряд 1, 2, 3 – 5, 6, 7 або 6, 5, 7?” Так вивчали здібності розмірковувати, знаходити закономірності, аналогії та відмінності.
Результати показали, що люди з пошкодженням правої лобової частки гірше впоралися з тестами порівняно з тими, у кого були пошкоджені інші області та здоровими випробуваними. У середньому такі пацієнти дали на 15% менше від правильних відповідей.
Дослідження, опубліковане в журналі Brain , має важливе клінічне значення, оскільки два нових тести допоможуть неврологам виявити когнітивні порушення, які в іншому випадку могли залишитися непоміченими.
У попередньому дослідженні експерти запропонували пацієнтам з ураженнями лобової частки мозку та здоровим людям пройти один із IQ-тестів, який має дуже високий коефіцієнт надійності – за даними різних досліджень, від 0,70 до 0,89. Він дозволив оцінити здібності до розпізнавання логічних зв’язків і закономірностей, а в результаті можливості приймати вірні та обґрунтовані рішення, не керуючись попереднім досвідом. Результати також показали тісний зв’язок між цими навичками та ураженнями правої лобової частки мозку.
Дана знахідка може допомогти в перегляді еволюції динозаврів та у вивченні їхнього середовища існування в…
В Україні запускають новий формат охорони громадського порядку - патрулювання за допомогою дронів.
Це відкриття важливе, бо дає можливість переосмислити те, як виникли перші представники царства тварин (Metazoa).
Науковці української антарктичної станції стали свідками рідкісного явища — до них прилетіла єгипетська чапля, птах,…
Vodafone закликає користувачів перейти на нові SIM-картки, аби уникнути проблем із доступом до мобільного інтернету.
Походження українських прізвищ вивчають вже багато років.