В Україні існує низка прізвищ, які можна вважати рідкісними та зникаючими, хоча кожне з них має цікаве походження або історію.
Про родові імена, які зникають, розповідає український мовознавець, фахівець з української антропонімії, письменник і перекладач Юліан Редько у своїй праці “Сучасні українські прізвища”.
Також читають: Топ-10 найпопулярніших українських прізвищ: у кожного з них є понад 100 тисяч носіїв
Так, у багатьох культурах і в Україні зокрема, родові імена відігравали важливу роль у ідентифікації людини в межах певної громади, тому могли багато розповісти про свого власника. Зокрема, у минулому прізвища українців несли інформацію про походження, соціальний статус, рід занять, або навіть про особисті особливості предків.
Втім, досить велика кількість прізвищ майже не збереглася до сьогодні.
Наприклад, мовознавець Юліан Редько дослідив прізвища, утворені морфологічним способом, які мали форму родового відмінка однини й множини. У давнину вони були досить поширеними серед українців. Втім, наразі прізвища, які утворювалися від імені або прізвиська батька, сьогодні майже неможливо почути. Вони мають характерні суфікси “-ат” або “-ят”.
Серед таких родових імен:
Інші українські прізвища, які вважаються рідкісними
Прізвище Червоноокий вважається рідкісним, бо має лише 16 його власників, більшість з яких проживає на Черкащині, Дніпровщині та Закарпатті. Його носії жили під час Першої світової війни, Голодомору та Другої світової війни.
А от прізвище Чорторийський – ще більш рідкісне, оскільки налічується лише 2 його носії. Вони наразі мешкають на Дніпровщині. Зазначимо, що дане прізвище шляхетне і має польське походження. Його здебільшого асоціюють з родом Чорторийських, однією з найвідоміших шляхетських родин Польщі.
Водночас родове ім’я Заваликут налічує лише два його носії. Вони проживають у Києві.
Прізвище Кривоглавий також вважається рідкісним, бо в Україні мешкає лише 6 його носіїв.
Читайте також: Ви нащадок багатіїв чи бідняків? Прізвища, які давали різним станам українців
Не забувайте, що кожне прізвище – це не просто сукупність букв, а частина історії вашої родини. Досліджуйте, читайте, дізнавайтеся більше про своє походження та належність до певних традицій.
Вчені з Каліфорнійського університету виявили, що білок фібромодулін (FMOD) здатний запобігати утворенню шрамів після травм.…
Поточні розрахунки траєкторії свідчать про те, що 2002 JX8 пролетить повз Землю без будь-якої небезпеки.
"Видалено" - не означає "знищено"?
Вчені з Північно-Східного університету ( США ) припустили, що вікове зниження фізичної активності пов'язане не…
Тема про те, як українські прізвища могли виникати від особистих рис, зокрема — неохайності, є…
У річках Колорадо помічено агресивного "загарбника" - іржавого рака, який загрожує місцевій екосистемі.