Categories: Наука

Феномен природи: вчений розповів про рибу, яка живе понад століття і не старіє

Вчені виявили унікальну прісноводну рибу – великоротого буфало, яка здатна прожити понад 120 років, не виявляючи ознак старіння.

Про таку рибу у своїй колонці для Forbes розповів еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс.

Йдеться про великоротого буффало, який мешкає в озерах і річках США та Канади. Її особливість в тому, що ця прісноводна риба здатна прожити понад 120 років і не постаріти.

Великоротий буфало (Ictiobus cyprinellus) — прісноводна риба родини чукучанових (Catostomidae), яка відзначається надзвичайною тривалістю життя. Деякі особини можуть досягати віку понад 100 років, що робить їх одними з найдовговічніших серед прісноводних риб.

Біолог зазначив, що популяції великоротого буфало в деяких регіонах Північної Америки складаються переважно з особин віком понад 80 років, що свідчить про їхню здатність до довголіття. Більше того, з віком вони тільки продовжують розвиватися.

Треверс поділився, що зовні великоротий буфало нагадує карася, але має більшу голову з масивним високим лобом. Тіло високе, вкрите великою лускою з мідними або чорними цяточками. Довжина тіла може сягати 122 см, а вага — до 45 кг. Забарвлення варіюється залежно від середовища: у каламутній воді риби мають жовтуватий відтінок, а в чистій воді — оливково-синій.

Ці риби є фільтраторами зі спрямованим вперед ротом, який, за словами біолога, радше призначений для ковтання планктонів, ніж для полювання на здобич.

Замість того щоб регулярно розмножуватися, як багато інших прісноводних риб, деякі популяції великоротих буффало пропускають цілі десятиліття між успішними поколіннями, поділився Треверс.

Біолог нагадав, що вчені, які вивчали популяцію цих риб у канадській системі річки К’Аппель, помітили, що більшість із них народилися до середини XX століття. Із 52 особин, які спостерігали в період із 2018-го до 2021 року, тільки одна вилупилася після 1997 року.

Треверс пояснив, що це відбувається через те, що великоротий буффало пристосувався до рідкісних періодів репродуктивного успіху. Для успішного нересту рибі потрібні дуже специфічні екологічні сигнали, такі як нещодавно залиті рослинністю води і вузький температурний діапазон між +15,5 і +18,3 °C. Якщо хоч один із цих факторів не спрацьовує, яйця не вилуплюються.

У дослідженні, опублікованому у вересні 2024 року в журналі Scientific Reports, учені вивчили 390 особин популяції риб у Національному заповіднику дикої природи Райс-Лейк у Міннесоті. З’ясувалося, що 99,7% великоротих буффало були старшими за 50 років, багатьом із них було за 80 або 90 років, а деяким і за 100 років. Така вікова структура не характерна для більшості популяцій риб.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

1 день ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

2 дні ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

4 дні ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

4 дні ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

4 дні ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

4 дні ago