Categories: Наука

Біологічний “привіт” з Іудейської пустелі: вчені проростили насіння віком понад 800 років

Свого часу археологи знайшли у печері в Іудейській пустелі стародавнє насіння, датоване Х–ХІІ століттями. Вчені проростили його, і вже за кілька років виросло триметрове дерево — фінікова пальма Sheba. Цей випадок став рідкісним прикладом “воскресіння” зниклого виду рослини та відкрив нові горизонти в археоботаніці.

Про це пише видання Inforoom.

Так, наприкінці 1980-х років археологи знайшли у печері в Іудейській пустелі стародавнє насіння. Вчені визначили, що його вік приблизно 800 років.

В подальшому було визначено, що дане насіння було зібрано в період між 993 і 1202 роками н.е. Дослідження включало радіовуглецеве датування, аналіз ДНК та хімічний аналіз, які підтвердили автентичність і вік насіння.

У 2010 році команда ізраїльських дослідників на чолі з доктором Сарою Саллон із Центру природної медицини Луїса Л. Борика при медичному центрі Хадасса в Єрусалимі вирішила проростити стародавнє насіння, і на диво — воно дало життя новому дереву, яке вчені назвали “Sheba”.

Через п’ять тижнів після посадки з’явився паросток, який за 14 років виріс у триметрове дерево. Вчені провели ДНК-аналіз, радіовуглецеве датування та хімічне дослідження, щоб з’ясувати генетичні особливості та історичну цінність дерева. 

Генетичний аналіз показав, що дерево належить до роду Commiphora — родини, відомої виробництвом ароматичних і лікувальних смол, таких як мирра. Йдеться про фінікову пальму, колись поширену в регіоні Південного Леванту (територія сучасних Ізраїлю, Палестини та Йорданії).

Разом з тим, викликало здивування, що “Sheba” не виділяє ароматичних речовин, характерних для інших представників роду. При цьому хімічні дослідження виявили, що рослина багата на пентациклічні тритерпеноїди — сполуки з протизапальними та потенційно протираковими властивостями. А ще вчені відзначили, що листя містить високі рівні сквалену, природної речовини, відомої своїми антиоксидантними та шкірно-захисними властивостями.

Вчені припустили, що це дерево може бути пов’язане з біблійною рослиною, відомою як “цорі”, яка використовувалася для виготовлення лікувального бальзаму, що згадувався у книгах Буття, Єремії та Єзекіїля. Цей бальзам був відомий своїми цілющими властивостями та асоціювався з регіоном Гілеад, розташованим на схід від річки Йордан.

Цей експеримент — рідкісний приклад успішного “воскресіння” стародавньої рослини, що дає унікальне уявлення про культуру вирощування фінікових пальм у середньовічному Близькому Сході. Крім того, було відновлено втрачену частину історичної флори та відкрито нові можливості для сучасної медицини.

Детальні результати дослідження були опубліковані в журналі Communications Biology у вересні 2024 року.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Білл Гейтс, Джобс, Цукерберг – і ще тисячі: вчені виділили фактор, що веде до вершини бізнесу

Вчені довели, що люди з домінуючою лівою рукою частіше досягають вершини корпоративної ієрархії та стають…

15 хвилин ago

Опубліковано рейтинг найпотужніших смартфонів квітня: ТОП-10 очолили новачки з Китаю

Перша десятка складається переважно з нових флагманів, серед яких також є і пристрої, що лише…

2 години ago

Київстар запропонував українцям просте рішення для ідеального зв’язку за 220 гривень

Тариф "LOVE UA Магніт Контракт" - чудовий варіант для тих, хто активно користується інтернетом, дивиться…

6 години ago

Українські прізвища, якщо предки були модниками: перевірте своє у списку

Давні українські прізвища, що були пов'язані з модою, часто відображали особливості зовнішності, звички чи соціальний…

7 години ago

Магнітна буря 4 травня: вчені заявили про затяжний геомагнітний шторм

Очікується, що у неділю, 4 травня, геомагнітне поле буде від спокійного до активного рівня.

8 години ago

Яка вона – ідеальна краса людини? Данські вчені пропонують нові критерії оцінки

Вчені вважають, що розуміння критеріїв краси допоможе людям краще піклуватися про свою зовнішність і підвищити…

9 години ago