Categories: Наука

Археологічна сенсація: у Португалії розкопали загадкового динозавра юрського періоду

У Португалії знайшли загадкові рештки динозавра, якому близько 150 мільйонів років. Новий вид — Hesperonyx martinhotomasorum — відкриває ще одну сторінку юрської епохи.

Про це пише Interesting Engineering, посилаючись на дослідження, яке опубліковане у журналі Journal of Systematic Palaeontology.

Так, палеонтологи з університетів Лісабона, Сарагоси та Бонна у співпраці з Музеєм Луріньї та Товариством природничої історії Торреш-Ведраша встановили, що знайдена у 2021 році скам’янілість, належить невідомому раніше травоїдному динозавру, який жив 150 млн років тому.

Вченим вдалось визначити, що дана особина мала дзьобастий рот і міцне тіло.

“Оскільки немає надійного діагнозу, ми не створюємо для нього новий формальний вид на цьому етапі. Тим не менш, цей зразок представляє раніше не описаний таксон, який підкреслює більшу різноманітність, ніж передбачалося раніше, серед ігуанодонтів пізньої Юри і підкреслює важливість Європи в диверсифікації та розселенні цієї групи”, – підкреслили дослідники.

Рештки Hesperonyx martinhotomasorum були виявлені в 2021 році під час розкопок у геологічній формації Лурінья, на скельному виступі пляжу Порту Діньєйру в Португалії. Це підтвердило багатство палеонтологічної спадщини Португалії та важливість подальших досліджень для розуміння еволюції динозаврів у Європі.

За словами вчених, після ретельного вивчення решток, було встановлено, що він не відповідає жодному з відомих видів. За оцінками дослідників, цей своєрідний динозавр був надзвичайно важким і міцним порівняно з іншими видами ігуанодонтів, що мешкали в тій самій місцевості, такими як драконікс та еуздріозавр.

Водночас головний автор дослідження Філіппо Марія Ротаторі каже, що таке відкриття стало несподіванкою.

“Ми вважали, що різноманітність цієї групи динозаврів вже добре задокументована у верхній юрі Португалії, і це відкриття показує, що нам ще багато чого належить дізнатися, і що в найближчому майбутньому нас можуть чекати захоплюючі відкриття”, – підкреслив дослідник.

Новому виду дали назву Hesperonyx martinhotomasorum. Частина Hesperonyx походить від грецького слова “Геспер”, що означає “захід”, та “оникс” — “кіготь”, вказуючи на місце знахідки на заході Португалії. Видова назва martinhotomasorum дана на честь Мікаеля Мартіньо та Карли Томаш, фахівців з підготовки викопних решток у Музеї Луріньї.

За словами вчених, Hesperonyx martinhotomasorum був невеликим, двоногим травоїдним динозавром, довжиною від 3 до 4 метрів. Його передні кінцівки не мали адаптацій для пересування на чотирьох ногах, що свідчить про його біпедальність та, ймовірно, високу рухливість.

Також науковці виявили, що цей динозавр схожий з ігуанодонтними видами з Північної Америки та Європи. Швидше за все, Піренейський півострів слугував життєво важливим мостом між континентами.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Геологи спростували уявлення про тривалість утворення гірських порід: що відомо

Геологи з Університету Глазго зробили відкриття, яке може змінити уявлення про темпи утворення гірських порід…

4 години ago

Друге “народження” тиранозавра не за горами? Науковці створюють шкіру древнього хижака

Очікується, що перші результати роботи можуть бути представлені протягом найближчих кількох років.

4 години ago

Кіберзлочинці винайшли новий спосіб зламувати Office 365 без паролів: хто потрапив “під приціл” і як захиститись

Фахівці закликають компанії та користувачів посилити заходи безпеки та бути особливо обачними.

6 години ago

Унікальне відкриття вчених: у Карибському морі знайшли рідкісних рептилій

Дослідження, яке тривало кілька років, включало детальний генетичний аналіз та порівняння морфологічних особливостей крокодилів.

7 години ago

Android швидко сідає? Є функція, яку варто вимкнути

Bluetooth - незамінна функція для підключення пристроїв, але вона може непомітно витрачати заряд батареї навіть…

8 години ago

Пробудження древнього духа: у Китаї виявили “дракона” віком 240 мільйонів років

Унікальна знахідка проливає світло на еволюцію морських рептилій і викликає захоплення серед учених.

9 години ago