Фото: IAA
Археологи нещодавно зробили захоплююче відкриття біля Оливкової гори в Єрусалимі: знайшли керамічну масляну лампу, датовану III-V століттями нашої ери. Цей артефакт прикрашений символами, що безпосередньо пов’язані з єврейським храмом, зокрема, менорою і лулавом.
Читайте також: Археологи знайшли давній меч VII століття на таємничому англосаксонському кладовищі
Лампа, місцезнаходження якої розташоване в одній з історичних частин Єрусалима, відноситься до пізньоримського періоду і є частиною типу, відомого як “Бейт-Наттіф”. Цю назву артефакт отримав завдяки гончарній майстерні, що була розташована неподалік Бет-Шемеша. Виготовлення таких ламп здійснювалося вручну за допомогою форм із вапняку. Глину пресували і обпалювали, що робило вироби не тільки красивими, але й практичними.
Майкл Чернін, керівник археологічної експедиції, зазначив, що символи на лампі свідчать про глибокий зв’язок із єврейським храмом.
“Ця знахідка є справжньою рідкістю, оскільки свідчень про єврейську присутність у Єрусалимі в цей період практично не залишилось”, – підкреслив він.
Знахідка набула особливого значення, адже лампа була виготовлена в період після повстання Бар-Кохби 135 року нашої ери, коли єврейська громада в Єрусалимі значно скоротилася. Вона допомагає пролити світло на культурну пам’ять та традиції єврейських громад того часу.
Менора, зображена на лампі, вже давно символізує єврейську ідентичність. Її значення стало ще більш значущим після руйнування Другого Храму, перетворившись на символ єдності та пам’яті єврейського народу. Міністр у справах спадщини, рабин Аміхай Еліягу, наголосив на важливості знахідки: “Цей світильник з’єднує світло минулого з традиціями Хануки, відображаючи глибокий зв’язок єврейського народу зі своєю спадщиною і храмовою історією”.
"Видалено" - не означає "знищено"?
Вчені з Північно-Східного університету ( США ) припустили, що вікове зниження фізичної активності пов'язане не…
Тема про те, як українські прізвища могли виникати від особистих рис, зокрема — неохайності, є…
У річках Колорадо помічено агресивного "загарбника" - іржавого рака, який загрожує місцевій екосистемі.
Дане рішення має зробити мобільні мережі, інтернет і критичні технології більш стабільними та захищеними.
Дане відкриття кидає виклик традиційним уявленням про старіння у хребетних.