Categories: Новини

NASA запустило місії, що змінять уявлення про Всесвіт і Сонце: що відомо

11 березня з космодрому на базі Ванденберг відбувся запуск ракети Falcon 9 компанії SpaceX з бази Ванденберг у Каліфорнії. Вона успішно вивела на орбіту дві місії NASA під назвою SPHEREx та PUNCH, які займуться вивченням походження нашого Всесвіту та сонячного вітру.

Про це повідомляє NASA.

Місія SPHEREx: заглянути у минуле Всесвіту

Місія SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization, and Ices Explorer) — це космічна обсерваторія NASA, яка досліджуватиме розподіл понад 450 мільйонів галактик, щоб краще зрозуміти фізичні процеси, які відбулися в перші моменти після Великого вибуху, коли Всесвіт зазнав надзвичайно швидкого розширення.

Читайте також: астрономи сплутали у космосі новий астероїд з автомобілем Tesla Roadster

Це фактично 178-кілограмовий апарат, який має інфрачервоний телескоп з 20-сантиметровим дзеркалом. Цей телескоп працює в ближньому інфрачервоному діапазоні, що дозволяє йому виявляти об’єкти, невидимі в оптичному спектрі.

Телескоп як визначить становище сотень мільйонів галактик, а й розкладе світло кожної на спектр і визначить інтенсивність випромінювання різних довжинах хвиль. Це дозволить отримати нові відомості про те, як формувалася та еволюціонувала великомасштабна структура Всесвіту.

Крім того, вчені сподіваються більше дізнатися про епоху реіонізації. Вона настала за кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Саме тоді спалахнули перші зірки, і їхнє випромінювання іонізувало міжзоряний газ, зробивши Всесвіт прозорим.

Але SPHEREx спостерігатиме не лише далекі галактики.

Він також буде досліджувати наш Чумацький Шлях у пошуках прихованих резервуарів замерзлого водяного льоду та інших молекул, таких як вуглекислий газ, які необхідні для життя, як ми знаємо. На додаток до цього, астрономи розраховують отримати більше інформації про крижані об’єкти, що ховаються на околицях нашої Сонячної системи. Це може пролити світло на питання, як вода потрапила на Землю.

Місія PUNCH: дослідник сонячного вітру

Разом із SPHEREx, у подорож на орбіту також вирушили чотири невеликі 40-кілограмові супутники місії PUNCH. Після того, як вони займуть правильні орбітальні позиції та їх прилади будуть калібровані, вони утворюють єдиний віртуальний інструмент, призначений для вивчення сонячного вітру.

Місія PUNCH займатиметься тривимірним спостереженням внутрішньої частини Сонячної системи та зовнішнього шару атмосфери Сонця — корони. Вона дозволить дослідникам зрозуміти, як маса та енергія корони перетворюються на сонячний вітер — потік заряджених частинок, що розлітаються у космос у всіх напрямках. Головна мета місії — з’ясувати, яким чином сонячна корона переходить у сонячний вітер.

Місія також вивчатиме формування та еволюцію явищ космічної погоди, таких як викиди корональної маси, які можуть становити небезпеку для супутників та астронавтів. Ці дані стануть у нагоді конструкторам космічної техніки при плануванні пілотованих місій у далекий космос.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Власники Samsung Galaxy опинились в зоні ризику: виявлено проблему, що може призвести до втрати паролів

Стало відомо, що серйозна проблема з безпекою Samsung Galaxy може призвести до втрати паролів.

38 хвилин ago

Наука на грані: щоб розкрити таємниці бактерій вчені створили віртуальний кишечник

Як віртуальні бактерії можуть змінити реальну медицину - читайте у нашому матеріалі.

2 години ago

Клімат на пульті: у Китаї навчили дрони викликати дощ

На думку вчених, впровадження дронів для штучного викликання опадів є важливим кроком у боротьбі з…

3 години ago

Сталкери на чотирьох лапах: вчені відкрили генетичну таємницю собак з Чорнобиля

Нове відкриття не лише проливає світло на еволюційні процеси у зоні відчуження, а й відкриває…

4 години ago

Позаду конструкторський стіл, попереду – багнюка і фронт: бойовий робот від українських інженерів готовий кинути виклик ворогу

Створена компанією Tencore, ця гусенична платформа вже пройшла жорсткі випробування в багнюці, снігу та піску…

7 години ago

Історик назвав найстаріше місто України, засноване ще у VI столітті до н.е.

Белз - це місто, яке пам’ятає скіфів, русичів і королів. Воно є справжнім живим свідком…

9 години ago